Šabac: Kazna za pretnje novinarki

Izvor: B92, 24.Mar.2011, 01:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šabac: Kazna za pretnje novinarki

Šabac -- Osnovni sud u Šapcu izrekao je Bogdanu Simaniću kaznu zatvora u trajanju od dve godine zbog pretnji novinarki "Večernjih novosti" Aleksandri Delić.

Sudsko veće vodilo je računa, pri donošenju presude za Bogdana Simanića, o zaštiti sigurnosti osoba koja obavljaju poslove od javnog značaja u oblasti informisanja.

Osnovni sud u Šapcu, kojem je predsedavala sudija Radenka Mijatović, osudio je Bogdana Simanića na dve godine zatvora zbog krivičnog dela ugrožavanja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sigurnosti, po optužnici osnovnog javnog tužilaštva.

Slučaj je pokrenut krajem januara prošle godine kada je Simanić, bivši sveštenik Srpske pravoslavne crkve i suvlasnikanedeljnika "Glas Podrinja", preko novinarke Tatjane Cvejić poručio Aleksandri Delić da će prvom prilikom kada je sretne obrisati asfalt sa njom i polomiti joj kosti.

Pretnje su usledile posle novinskog napisa u kojem je Aleksandra Delić prenala policijsko saopštenje da se Simanić, kao suvlasnik ovdašnjeg nedeljnika "Glas Podrinja", tereti za zloupotrebu službenog položaja "tešku” preko 4,6 miliona dinara.

"Prilikom odlučivanja o vrsti i visini kazne sudsko veće je vodilo računa o generalnoj i specijalnoj prevenciji kao i o potrebi izražavanja društvene osude za krivično delo i učvršćivanja obaveze poštovanja zakona, a posebno o zaštiti sigurnosti lica koja obavljaju poslove od javnog značaja u oblasti informisanja, u vezi sa poslovima koje obavljaju", kaže Tanja Đorđević, sudijska pomoćnica.

Protiv donete presude optuženi I tužilac Osnovnog javnog tužilaštva u Šapcu imaju pravo žalbe u roku od 15 dana od dana dostavljanja presude.

Po izricanju presude, Bogdan Simanić je aplaudirao u sudnici, ali za medije nije želeo da komentariše sudsku odluku.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.