Izvor: Vostok.rs, 23.Mar.2018, 18:44 (ažurirano 02.Apr.2020.)
„Ruski Balkan“: Bratsko putovanje putem vere i sećanja
2000 km za 9 dana po svetim mestima Srbije i Republike Srpske nameravaju da pređu učesnici hodočašća „Ruski Balkan“. Oni će posetiti 16 gradova i 24 manastira i spomenika, a Russia Beyond na srpskom će vam ispričati kako su ih dočekali u Valjevu.
Sve planove je promenio sneg koji već nekoliko dana zavejava Balkan. Hodočasnike u Valjevu su očekivali tokom dana, na telefon Miloša Kovačevića, člana gradskog veća Valjeva i člana srpsko-ruskog društva koje je organizovalo doček Rusa, neprestano su stizale poruke: „Upravo smo krenuli iz Brčkog! Očekujte nas!“, „Putevi su zavejani snegom, jedva se krećemo!“, i tek kasno uveče Rusi su stigli u Valjevo gde su ih hlebom i solju dočekali srpski bajkeri.
You need to install the Flash plugin - http://www.webestools.com/
Nakon kratke večere odlučeno je da se krene u manastir Jovanja pored Valjeva koji je poznat kao centar monaškog života čitave doline Zapadne Morave. Ovde se čuva čudotvorna ikona Bogorodice Brzopomoćnice.
Miloš Kovačević
Iguman manastira arhimandrit Mihailo, rođeni brat poznatog srpskog glumca Miloša Bikovića, je gostoljubivo dočekao putnike iz daleke Rusije. Zapevalo se „Bože, pravde“ i krupne snežne pahulje su se topile u vazduhu od topline bratskih srdaca.
Cilj ovog hodočašća je da se Rusi bolje upoznaju sa srpskim svetinjama i da se čuva sećanje na nasleđe Ruske imperije. „Ruski Balkan“ su organizovali RPC i SPC, društvene organizacije i federacija mototurizma Rusije. Oko 100 učesnika će iz Valjeva nastaviti put preko Kruševca i Niša.
Miloš Kovačević
Katarina Lane,
Russia beyond








