Rijaset osuđuje Zukorlićeve izjave

Izvor: RTS, 12.Sep.2011, 19:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rijaset osuđuje Zukorlićeve izjave

Rijaset Islamske zajednice Srbije najoštrije je osudio optužbe glavnog muftije Muamera Zukorlića da islamski veroučitelji vrše "pravoslavizaciju muslimanske dece". Rijasetu su u interesu mir i stabilnost, međutim, Rijaset nije u mogućnosti da stalno gasi požare koje Zukorlić u maniru piromana podmeće gde stigne, navodi se u saopštenju.

Na optužbe glavnog muftije Islamske zajednice u Srbiji Muamera Zukorlića da islamski veroučitelji vrše "pravoslavizaciju muslimanske >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << dece", oštro je reagovao rijaset Islamske zajednice Srbije.

Rijaset je naveo da je od 108 veroučiteljskih mesta u Srbiji, 88 popunjavaju veroučitelji koji imaju dugogodišnje iskustvo na tim poslovima, što znači da su bili i na ranijim spiskovima veroučitelja.

Među novim veroučiteljima, nalaze se izuzetno kvalitetni i kvalifikovani kadrovi koji svojim ponašanjem i stručnošću zaslužuju pravo na časnu i odgovornu ulogu verskog učitelja, koje im je dosad bilo uskraćeno, a koji, napominjemo, rade po istom nastavnom planu i programu islamske veronauke kao i svi veroučitelji do sada, navodi se dalje u saopštenju.

"Rijasetu su u interesu mir i stabilnost, te dobri međumuslimanski, ali i međuverski odnosi u Srbiji. Međutim, Rijaset nije u mogućnosti da stalno gasi požare koje Zukorlić u maniru piromana podmeće gde stigne, pa i u sopstvenom domu", navodi se u saopštenju.

Iz Rijaseta poručuju da će u cilju mira i suživota "ostati dosledni svojim principima bez obzira što su na tom putu sami i što su tako često ignorisani od strane države, ponekad i veoma očigledno".

Iz tih razloga, kako navodi Rijaset, pravdu i pomoć će potražiti kod međunarodnih pravosudnih organa za brojne probleme, a naročito za rešavanje pravnog statusa.

Svebošnjački sabor Sandžaka, koji kontroliše Zukorlić, usvojio je juče dve deklaracije - Deklaraciju o diskriminaciji i Deklaraciju o preimenovanju tog sabora u Narodno veće Sandžaka.

Deklaracijom o diskriminaciji predviđeno je da se od međunarodnih institucija traži zaštita Bošnjaka u Sandžaku, a ako vlast ne promeni ponašanje oni će, kako je navedeno, biti pozvani na neposlušnost i proteste.

Rijaset podseća da je većina imama iz Srbije, a naročito iz sandžačkih gradova, već odavno, kako se navodi, gorko upoznala pravo lice i štetnost Zukorlićevog javnog delovanja.

"Takva štetnost nije bila samo lične prirode, već je imala i druge oblike sa tendencijom da postane društveno opasna, što jasno i konstantno pokazuju primeri Zukorlićevog delovanja unazad nekoliko godina", navodi se u saopštenju.

Nastavak na RTS...



Povezane vesti

Rijaset protiv muftije: Zukorlić podmeće požare gdje stigne

Izvor: Nezavisne Novine, 12.Sep.2011

NOVI PAZAR - Rijaset Islamske zajednice Srbije najoštrije je danas osudio optužbe glavnog muftije Muamera Zukorlića da islamski vjeroučitelji vrše "pravoslavizaciju muslimanske dece".

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.