Izvor: RTS, 25.Jan.2016, 21:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Raste zabrinutost zbog učestalijih graničnih kontrola
Sve učestalije granične kontrole u zapadnoj Evropi podstiču povećanu zabrinutost u zemljama Balkana, preneli su predstavnici Privredne komore Austrije u Srbiji i Hrvatskoj, Erika Teoman-Brener i Roman Rauh. Do skoro su talasi migranata samo "propuštani", naglasili su, a sada preti opasnost da ostanu u Srbiji i Hrvatskoj.
Erika Teoman-Brener kaže da se ova tema od pre nedelju dana nalazi na agendi i u >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Srbiji. Ističe da do skoro izbeglička kriza nije bila dominantna tema, kao što je u Austriji, i da se izbeglice nisu videle i nisu smatrane kao pretnja.
Naglasila je da masovna migracija predstavlja i značajan privredni faktor, jer izbeglice prevoze privatna preduzeća.
"To je posao za Srbiju", istakla je Teoman-Brener.
I u Hrvatskoj, kako je preneo Roman Rauh, izbegličku krizu nisu osetili građani, jer su migranti često noću vozovima prolazili kroz Zagreb i transportovani do slovenačke granice.
Sada se, kako je naveo, strepi od zastoja na sopstvenoj granici, što bi značilo duža čekanja za teretna vozila koja prevoze robu, ali i turiste prilikom izlaska iz zemlje.
Rauh očekuje da će Slovenija proširiti svoju ogradu prema Hrvatskoj, a nova hrvatska vlada, kako je podsetio, u prošlosti se veoma kritički osvrtala na tranzit izbeglica kroz Hrvatsku i pominjala je podizanje ograde.
Hrvatska, prema njegovim rečima, nema poverenje u Srbiju da će uspeti da smanji talas sa jugoistoka.
Rauh je ukazao da se granica prema Makedoniji može dobro nadzirati, ali ka Bosni i Hercegovini iz topografskih razloga to nije moguće.
Rauh i Teoman-Brener ne očekuju da će doći do povećanog broja podnetih molbi za dobijanje azila.
"Niko neće azil u Hrvatskoj, pošto i mnogi mladi Hrvati napuštaju svoju zemlju", rekao je Rauh, navodeći da je proteklih godina 25.000 do 30.000 hrvatskih porodica emigriralo.














