Preventivni pregledi najbitniji u borbi protiv raka prostate

Izvor: RTS, 29.Nov.2018, 11:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Preventivni pregledi najbitniji u borbi protiv raka prostate

Direktor Klinike za urologiju KCS prof. dr Zoran Džamić kaže za RTS da je u okviru nacionalne kampanje "Rak je izlečiv" na preventivnim pregledima na toj klinici prošle nedelje pregledano 600 pacijenata.
"Od toga je kod 580 pacijenata urađena osnovna analiza i od celog tog broja oko 30 pacijenata je podvrgnuto analazi preko biopsije prostate. To su pacijenti kod kojih postoji velika verovatnoća da imaju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << karcinom prostate", kaže Džamić.

Ukazao je da je osnovi cilj kampanje da se prevenira karcinom prostate, da se rano otkrije i da se pokazalo da je to jako dobro.
"Sa druge strane, pomoglo je da otkrijemo neke druge bolesti, neka druga patološka stanja koja nisu u direktnoj vezi sa karcinomom prostate, ali su opet u vezi sa prevencijom i skriningom", kaže Džamić.
Dodao je da je Srbiji ukupno pregledano više od 2.400 muškaraca, ali da je i današnji događaj "Wake up, call" posvećen apelu muškarcima da se preventivno pregledaju.
"Danas ćemo u prepodnevnim časovima opet apelovati na našu celokupnu javnost da kraj pete decenije i početak šeste decenije i mlađi pacijenti, normalno ako otkriju neke poremećaje u kvalitetu mokrenja, urade prevashodno taj tumorski marker", objasnio je Džamić i dodao da je to prosta analiza iz krvi koja se može uraditi u domovima zdravlja i bolnicama.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.