Izvor: Danas, 05.Dec.2014, 22:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pravoslavni svet i Prvi svetski rat

Beograd - Srpska istoriografija u proteklih 100 godina nije bila na visini zadatka kada je reč o Prvom svetskom ratu i sada plaćamo cenu tog poluorganizovanog zaborava. Iako je dala vredna, često i vrhunska dela, zbog jezičke barijere i činjenice da nisu prevođena, strana svetska istorija za njih ne zna.

Osim Dedijererove knjige, koji je, ipak, bio samo talentovani novinar, ali ne i profesionalni istoričar, za proteklih 100 godina mi smo 2007. prvi put preveli na strani jezik >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << knjigu jednog istoričara – Andreja Mitrovića – ukazao je Dušan T. Bataković, direktor Balkanološkog instituta SANU, u uvodnom predavanju na dvodnevnom Međunarodnom skupu „Pravoslavni svet i Prvi svetski rat“, koji je juče otvoren na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu.

Bataković je govorio o srpskim kontroverzama iz vremena Velikog rata – od uzorka njegovog izbijanja do utapanja Srbije u novu državu južnoslovenskih naroda. On se založio za proaktivno delovanje srpske istoriografije prema spoljnom svetu prevođenjem knjiga, zbornika i dokumenata kako bi se razbila slika o Srbiji, koja je i pre dolaska na vlast pokojnog Slobodana Miloševića bila u stranim knjigama i udžbenicima znatno drugačija nego što o tome svedoče rezultati domaće istorijske nauke.

Nastavak na Danas...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.