Izvor: Akter, 10.Jun.2015, 09:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Posmrtni ostaci Ise Boljetinija u Mitrovici
Pripadnici Bezbednosne snage Kosova su sinoć iz Prištine u Mitrovicu uz vojne počasti prebacili posmrtne ostatke Ise Boljetinija koji će danas biti sahranjeni u selu Boljetin u opštini Zvečan
Posmartni ostaci su smešteni u kasarni BSK gde su ostali do jutros kada su izloženi u zgradi Skupštine opštine Mitrovica koja će održati komemorativnu sednicu Boljetinu u čast.
U 11 časova posmrtni ostaci će biti izloženi na olimpijskom stadionu “Adem Jašari” >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << u južnom delu grada, posle ćega će biti prebačeni u selo Boljetin i tamo uz prisustvo najbiližih biti pokopani.
U Prištini je juče održana komemoracija u Skupštini Kosova, kojoj je prethodio mimohod ispred posmertnih ostataka Boljetinija.
Boljetini je bio jedan od najbližih saradnika prvog premijera Vlade nezavisne Albanije Ismailja Ćemailjija.
Ubijen je 1916. godine u Podgorici. Njegovi posmrtni ostaci su tajno otkopani i početkom devedesetih prebačeni u Mitrovicu gde ih je čuvao lokalni hodža.
Troškove sahrane u iznosu od 100.000 evra snosi Vlada Kosova.
Lista Srpska je sahranu Boljetinija ocenila je kao provokaciju prema Srbima koji žive na severu Kosova.
U Mitrovicu je sinoć stigao i gradonačelnik Tirane i lider Demokratske partije Albanije, Ljuljzim Baša, koji će prisustvovati današnjoj sahrani.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Kosovo: Albanci sahranili "heroja"
Izvor: Mondo, 10.Jun.2015
Posmrtni ostaci Ise Boljetinija, kojeg Albanci smatraju nacionalnim herojem, sahranjen je danas u selu Boljetin u opštini Zvečan na severu Kosova u neposrednoj blizini manastira Srpske pravoslavne crkve “Sokolica”. Incidenata nije bilo...Foto: Tanjug/BOKI..Zemni ostaci Ise Boljetina, o kome albanski...




