Izvor: S media, 22.Maj.2010, 11:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poslodavcima potrebno dodatno vreme
Poslodavcima u Srbiji je potrebno od šest meseci do godinu dana da se pripreme za primenu novog zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavaju osoba sa invaliditetom, jer nisu na vreme objavljena potrebna podzakonska akta, navode u Uniji poslodavaca.
Direktorka sektora za pravne poslove i socijalni dijalog Unije poslodavaca Nataša Zavodja izjavila je da je u maju prošle godine, kada je zakon usvojen, bilo definisano da će podzakonska akta biti doneta u roku od šest >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << meseci.
Zavodja je rekla da je problem što još nije objavljen pravilnik kojim će se odrediti način i metod za utvrdjivanje osoba sa invaliditetom, a primena zakona počinje 23. maja.
Kako je rekla, za primenu zakona poslodavcima su potrebna i značajna novčana sredstva da bi opremili radna mesta za potrebe osoba sa invaliditetom.
"Najosnovije opremanje firme, kao što je obezbedjenje prilaza radnom mestu košta od 5.000 do 7.000 evra ", navela je ona.
Prema njenim rečima, nije dovoljno da se potrebama takvih lica prilagodi samo radno mesto, već na primer i gradski prevoz, jer mora da stigne bezbedno na posao, a u slučaju povrede u odlasku i odlasku na posao poslodavac plaća sve trosksove.
Kako je navela, problem je i što ne postoji precizna evidencija koliko je osoba sa invaliditetom od 22.300, koliko je prijavljeno kod Nacionalne službe zapošljavanje raspoloženo da radi.
"Većina njih, ako zasnuje radni odnos, gubi već stečena radna prava, ili ne želi da se uključi u radne proces jer jednakim učešćem na tržistu rada sa drugim zaposlenima dolaze u mogućnost da izgube posao u nekom trenutku", rekla je Zavodja.
Ona je objasnila da poslodavci imaju najveći problem, kada žele da zaposle osobu sa invaliditetom, a na evidenciji NSZ ne mogu da nadju osobu sa profilom koji je njima potreban i tada je pitanje da li je u tom slučaju oslobodjen obaveze, jer mora da zaposli neku drugu osobu.
Poslodavci će morati da zahtevaju od osoba sa invaliditetom, koji već jesu u radnom odnosu da se dobrovoljno prijave, podnesu zahtev nacionalnoj službi i da plate za njih procenu preostale radne sposobnosti.
"Veliki broj lica nije spreman da bude proglašen kao osoba sa invaliditetom, tako da ce službe ljudskih resursa u primeni ovog zakona imati visokomoralnu, socijalnu i psihološku funkciju da motivišu zaposlene i da ih upozore da neće izgubiti radno mesto, ali da je u interesu poslodavaca da im se prizna taj status kako ne bi plaćao kazne", navela je ona.





