Izvor: S media, 31.Okt.2011, 17:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Popisano sedam i po miliona ljudi
Prema obrađenim podacima u Srbiji je popisano preko sedam i po miliona ljudi. Prvi preliminarni podaci popisa biće objavljeni 15. novembra. Sprovođenje popisa na Kosovu i Metohiji nije moguće.
Direktor Republičkog Zavoda za statistiku Dragan Vukmirović izjavio je
danas da je po do sada obrađenim podacima u Srbiji popisano ukupno 7,524,164 lica i da će prvi preliminarni podaci popisa stanovništva, domaćinstava i stanova biti objavljeni 15. novembra. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media <<
Vukmirović je na konferenciji za novinare rekao da će konačni rezultati biti sukcesivno objavljivani kroz knjige popisa i specijalne publikacije od druge polovine 2012. do kraja 2013. godine.
Popis: Broji se ručno
Neredi u Tunisu posle objavljivanja rezultata izbora
Završen popis stanovništva Srbije
Prema njegovim rečima u beogradskom regionu je popisano 1,718,847 u regionu Vojvodine 1,990,739 u regionu Šumadije i Zapadne Srbije 2,138,909 a u regionu Južne i Istočne Srbije 1,675,669 lica.
Vukmirović je podsetio da su ovo podaci bez Kosova i Metohije i ocenio da je situacija u pokrajini takva da je sprovođenje popisa "bilo praktično nemoguće".
On je naveo i da će broj popisanih najverovatnije biti manji za 250-350 hiljada zbog pada nataliteta i migracija.
Opštine sa najvećim padom broja popisanih lica u odnosu na 2002. godinu, istakao je Vukmirović su Crna Trava, Alibunar, Majdanpek, Babušnica, Žitište, Nova Crnja, Sečanj, Odžaci, Ražanj i Rekovac.
Sa druge strane, u opštinama Čukarica, Barajevo, Zemun, Petrovaradin, Grocka, Rakovica, Palilula, Zvezdara, Novi Pazar, Novi Sad i Surčin popisano je više lica nego 2002.godine.
Govoreći o opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa, Vukmirović je ocenio da se veliki broj građana albanske nacionalne pripadnosti nije odazvao popisu.
"Najmanje je popisanih u opštini Preševo, pa u Bujanovcu, pa u Medveđi", precizirao je on.
Vukmirović je dodao da se u opštinama Novi Pazar, Tutin i Sjenica građani nisu 100 odsto odazvali, ali da u ovom trenutku ne može da proceni koliko ih je tačno bojkotovalo popis.
Upitan kada će i da li će se početi sa kažnjavanjem lica koja su odbila da učestvuju u popisu, posebno ona sa juga Srbije, Vukmirović je podsetio da je pre samog kažnjavanja obaveza svakog popisivača bila da nekoliko puta poseti građanina ili domaćinstvo koje odbija da se popiše.
On je objasnio da se potom slučaj prijavljuje opštinskom instruktoru, koji takođe pokušava da uspostavi kontakt, a ako ni on ne uspe, onda to pokuša osoba od najvišeg
integriteta iz opštine. Ako, međutim, ni ona ne uspe, onda opštinska komisija odlučuje da li će pokrenuti postupak protiv lica ili domaćinstava koje odbija da se popiše.
Kad su u pitanju građani i domaćinstva sa juga Srbije, koji su bojkotovali popis, naveo je Vukmirović, teško je reći šta će se preduzeti.
(FoNet)
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija





