Pokrenut projekat borbe protiv organizovanog kriminala

Izvor: RTS, 05.Dec.2016, 14:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pokrenut projekat borbe protiv organizovanog kriminala

Projekat EU "Borba protiv organizovanog kriminala, trgovina ljudima, ilegalna trgovina narkoticima, oružjem i finansijske istrage", koji predviđa jačanje kapaciteta Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije i Republičkog javnog tužilaštva kroz saradnju sa ekspertima iz Nemačke, Francuske i Slovenije, pokrenut je u Beogradu.
Obraćajući se učesnicima skupa u Palati Srbija, vršilac dužnosti >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << direktora policije Vladimir Rebić istakao je da je cilj projekta da se nadležnim srpskim institucijama prenese najbolja praksa evropskih zemalja u borbi protiv organizovanog kriminala.

"Organizovani kriminal predstavlja jednu od najvećih bezbednosnih opstrukcija u funkcionisanju privrede svake zemlje. To je globalni fenomen za koga nacionalne granice ne predstavljaju problem i zato će ovaj projekat, kroz saradnju sa ekspertima iz članica EU, unaprediti naše kapacitete za sprovođenje istraga i suzbijanje organizovanog kriminala", naveo je Rebić.
Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman ocenio je da je reforma pravne države "suština srpskog procesa tranzicije".
"Srbija je usvajanjem odgovarajućih akcionih planova zadala sebi ozbiljan zadatak. Nemački eksperti će sarađivati sa stručnjacima iz Srbije u istragama i borbi protiv organizovanog kriminala i to neće biti samo finansijska podrška već i razmena ekspertskih znanja i praktična saradnja", rekao je Ditman.
Prema rečima ambasadorke Francuske u Srbiji Kristin Moro, teme vezane za pravnu državu iz pregovaračkih poglavlja 23 i 24 imaju prioritetan značaj za EU.

"Organizovani kriminal predstavlja veliki hendikep za razvoj svake zemlje, jer novac stečen tim putem pravi veliku štetu lokalnim inicijativama, ali i stranim investitorima. Izazovi sa kojima se suočavamo su transnacionalnog karaktera i zahtevaju zajedničko delovanje", napomenula je Moro, ukazujući na vezu organizovanog kriminala i terorizma u terorističkim napadima u Francuskoj.
Šef operacija Delegacije EU u Srbiji Nikolas Bizel smatra da je za uspeh istraga o organizovanom kriminalu neophodno jačanje kooperacije i koordinacije nadležnih agencija na nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou.
"Projekat će kroz razmenu znanja i informacija podržati srpsku policiju i tužilaštvo u proaktivnom pristupu istragama na polju organizovanog kriminala", dodao je Bizel.
Projekat "Borba protiv organizovanog kriminala-trgovina ljudima, ilegalna trgovina narkoticima, oružjem i finansijske istrage" finansirala je EU sa 1,5 miliona evra, a u njegovoj realizaciji u narednih 18 meseci učestvovaće stručnjaci ministarstava unutrašnjih poslova Nemačke, Francuske i Slovenije.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Otvoren EU projekat policijske saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala

Izvor: Beta Video, 05.Dec.2016

BEOGRAD - Tvining projekat EU ``Borba protiv organizovanog kriminala-trgovina ljudima, ilegalna trgovina narkoticima, oružjem i finansijske istrage``, koji predvidja jačanje kapaciteta Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije i Republičkog javnog tužilaštva kroz saradnju sa ekspertima iz Nemačke,...

Kliknite na sliku da bi video krenuo.

Realizovano uz pomoć www.beta-video.tv

Nastavak na Beta Video...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.