Izvor: Glas javnosti, 12.Mar.2011, 07:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počinje sezona alergija
BEOGRAD - Klinika za alergologiju i imunologiju Kliničkog centra Srbije (KCS) priprema besplatna alergološka testiranja Beograđana, povodom obeležavanja 65. godina alergologije i kliničke imunologije u našoj zemlji.
Kako je precizirano u saopštenju KCS, početkom proleća, odnosno perioda cvetanja biljaka, može se očekivati da se kod osoba osetljivih na polene trava i drveća jave simptomi - kijanje, svrab i sekrecija iz nosa, glavobolja, svrab i suzenje očiju, suv kašalj, otežano >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << disanje, nedostatak vazduha, lako zamaranje i opšta slabost.
Kožna testiranja sa alergenima polena drveća, trave, korova i grinja biće obavljena 2, 3, 9. i 10. aprila u periodu od 10 do 15 sati u Poliklinici KCS (služba alergologije), dok je zakazivanje svih besplatnih testiranja predviđeno za 14, 15, 16. i 31. mart od 11 do 14 časova.
Oko 30 odsto dece i 20 odsto odraslih ima problema sa alergijama.
U Srbiji sezona respiratornih alergija počinje od sredine februara, a traje do kraja oktobra.
Čim se pojave prvi simptomi obavezno se treba javiti lekaru, kako bi prepisao adekvatnu terapiju. Ukoliko se ne povede računa alergije mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, pre svega sa disajnim organima, a česta je i pojava astme.










