Otvaraju 1.000 radnih   mesta

Izvor: Blic, 22.Jul.2010, 01:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Otvaraju 1.000 radnih mesta

Leskovac - Nemački „Falke” i „Feniks”, italijanski „Bonto Italijana”, slovenački „Merkator”, „Emirates power” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, kao i domaći MK, investitori su koji su u poslednjih godinu dana otvorili ili počeli pripremu za otvaranje pogona ili najavili ulaganja u Leskovcu.

U ovim firmama posao će naći gotovo 1.000 Leskovčana, bez kooperanata, što će bar malo umanjiti broj nezaposlenih koji prelazi 20.000. Investitori se >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << slažu da je jedan od glavnih uzroka ulaganja u grad gde poslednjih godina gotovo da nije bilo većih investicija, brže dobijanje dozvola i skraćena birokratska procedura.

- Četiri godine čekali smo na dozvole i u jednom momentu bili smo spremni da dignemo ruke od svega. Posle razgovora sa gradonačelnikom, procedura je ubrzana, pa smo dobili sve dozvole - priča Ljubiša Popović, direktor preduzeća MK, koje je iz sopstvenih prihoda i kredita sagradilo novi pogon za preradu mesa kod Stočne pijace, vredan tri miliona evra, koji je juče otvorio ministar Saša Dragin.

Slična iskustva imaju i predstavnici „Merkatora”, koji su četiri godine posle kupovine lokacije za gradnju tržnog centra kod stare autobuske stanice, za osam dana dobili neophodne lokacijske dozvole.

- Gradnja centra kasnila je iz više razloga, ali jedan od njih bio je i birokratska procedura. Kod gradskih službi naišli smo na odličan prijem i prosto smo iznenađeni brzinom delovanja. U Jagodini, na primer, ta procedura ide daleko sporije, u Knjaževcu još teže - objašnjava Dušan Vukić, direktor firme „EG Tim-ing”, koja vodi ulaganje „Merkatora”. On kaže da su dva inostrana partnera „Merkatora” zainteresovana za gradnju proizvodnih pogona u Leskovcu posle pozitivnih iskustava slovenačke firme.

Gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić kaže da je uzrok većeg interesovanja investitora to što je smanjen glomazni birokratski aparat, ali i politička stabilnost u gradu.

- Suština je u manjoj grupi ljudi koja je posvećena poslu i kojoj je cilj razvoj grada, koji je decenijama bio na marginama. Povoljna okolnost je i politička stabilnost prvi put posle 2000. godine, budući da se u međuvremenu promenilo pet predsednika opština i gradonačelnika i dva puta su uvođenje privremene mere. Smanjili su glomazni birokratski aparat za 330 činovnika, ali i dalje imamo opstrukciji stotinak ljudi, pa zato sve poslove oko dozvola završavamo iz kabineta. Investitor dobija papire po sistemu ključ u ruke, odnosno ne mora svaku dozvolu da traži pojedinačno - priča Kocić.

Grad investitorima daje i mnoge povoljnosti. Tako je, na primer, „Bonta Italijana” dobila besplatnu lokaciju za svoj pogon, čija je izgradnja u toku, „Falke” je besplatno dobio deo lokacije, a „Merkator” popust od 20 odsto za naknade uređenja zemljišta.

U međuvremenu vlasti su od države dobile 100 hektara zemljišta na severu grada i na toj lokaciji planirana je izgradnja velikog distributivnog centra voća i povrća sa juga Srbije, ali će biti mesta i za druge pogone sa čistom tehnologijom.

- Naša vizija razvoja zasniva se na proizvodnji zdrave hrane u leskovačkoj dolini koja leži na pet reka i na eksploataciji termalnih voda kojima će se zagrevati plastenici i staklenici, a Tehnološki fakultet u Leskovcu već radi na projektu distribucije termalnih voda - kaže Kocić.

Leskovčani još uvek ne vide blagodeti investicija, ali u gradskoj upravi kažu da će se one osetiti početkom naredne godine, kada većina pogona, koji su sada u pripremi, proradi.
Pogledaj vesti o: Leskovac

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Otvaraju 1.000 radnih mesta

Izvor: YU-Build.rs, 22.Jul.2010

Nemački „Falke” i „Feniks”, italijanski „Bonto Italijana”, slovenački „Merkator”, „Emirates power” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, kao i domaći MK, investitori su koji su u poslednjih godinu dana otvorili ili počeli pripremu za otvaranje pogona ili najavili ulaganja u Leskovcu.

Nastavak na YU-Build.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.