Izvor: B92, 07.Sep.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Osude pretnji medijima i novinarima
Beograd -- ANEM i UNS protestuju zbog pretnji direktoru B92 Veranu Matiću i uredniku Radija OK u Vranju Saši Stojkoviću
Udruženje novinara Srbije je od državnih organa zatražio da zaštite Matića i Stojkovića i ocenio neprihvatljivim pretnje Stojkoviću. "UNS zahteva od čelnika lokalne samouprave, policije i pravosuđa da učine sve što je u njihovoj nadležnosti kako bi bili zaustavljeni takvi primeri nedopustive komunikacije predstavnika vlasti i novinara", navodi UNS.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
U saopštenju, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija je podsetila da u brojnim slučajevima pretnji počinioci "po pravilu ostaju neotkriveni, što ih samo čini drskijim i bezobzirnijim".
Od nadležnih se traži odlučna i odgovorna akcija koja bi pokazala da su anonimne pretnje smrću novinarima, aktivistima nevladinog sektora i članovima njihovih porodica nepihvatljive i u Srbiji.
ANEM podseća da je urednik informativnog programa vranjskog OK Radija Saša Stojković juče izjavio da su ga verbalno napali i pretili mu batinama odbornici Srpske radikalne stranke u Vranju, a da je prekjučerašnji "Blic" objavio da je aktivista požarevačkog pokreta Otpor Momčilo Veljković dobio anonimno pismom u kojem mu se preti smrću.
U saopštenju se ukazuje i da je pismo "pisano istim rukopisom" koje je potpisao "Srpski oslobodilački puk", upućeno i direktoru B92 Veranu Matiću, kao i da se u tom pismu preti Matiću, njegovoj porodici i poslovnim saradnicima.
DS osuđuje napade na B92
Demokratska stranka najoštrije je osudila pretnje direktoru i glavnom i odgovornom uredniku B92 i porodici i saradnicima Verana Matića. DS upozorava da je takvo ponašanje prema medijima nedopustivo u demokratskim društvima i poziva nadležne da u najkraćem roku otkriju ko stoji iza organizacije Srpski oslobodilački puk.













