Izvor: Blic, 01.Nov.2010, 01:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nema dovoljno novca za podsticanje rađanja
Strategija za podsticanje rađanja usvojena je početkom 2008. godine, ali je, kako navode nadležni za njeno sprovođenje, uglavnom ostala mrtvo slovo na papiru, zbog ekonomske krize i manjka novca.
Strategija je zamišljena kao dokument koji će zajednički sprovoditi više ministarstava, a predviđen je niz mera koje bi trebalo da pomognu porodicama s više dece da obezbede bolje uslove života i lakše usklade rad i roditeljstvo.
Kako kaže Predrag Petrović, savetnik >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u Ministarstvu rada i socijalne politike, većina konkretnih mera koje je trebalo da pomognu porodicama s više dece sada ne može da se sprovode jer nema budžetskih sredstava za to.
- Kao Marko Kraljević, cedimo suvu drenovinu. Nema dovoljno novca. Nadamo se da će 2011. biti bolja po sve nas, i čim budemo u mogućnosti, počećemo s primenom tih mera koje zahtevaju značajna finansijska sredstva - ističe Petrović.
On je podsetio da je jedna od mera trebalo da bude jednokratna isplata dodatka za drugo, treće ili četvrto dete, a ne kao što je sada slučaj u 24 rate.
- Za primenu ove mere potrebno je između četiri i osam milijardi dinara. Ukupan budžet za isplatu porodiljskih, dečjih i
roditeljskih dodataka je 32 milijarde i 300 miliona dinara - kaže Petrović.
On je, ipak, naveo da ima mera koje mogu da se primenjuju bez većih ulaganja, a to je bolji inspekcijski nadzor i kontrola poslodavaca koji zapošljavanje žena ili napredovanje na poslu uslovljavaju porodičnim statusom i njihovim materinstvom.
- Kampanjama i stalnom promocijom takođe možemo da ukažemo na značaj roditeljstva, a naročito na važnost podrške koju očevi treba da pruže u odgajanju deteta - naglašava Predrag Petrović.








