Izvor: RTS, 08.Jan.2013, 19:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Najuži izbor za NIN-ovu nagradu
Dobitnik NIN-ove nagrade za najbolji roman 2012. godine znaće se 14. januara. Od 164 romana žiri je uvrstio šest dela.
Izbor za najbolji domaći roman godine, koji će dobiti NIN-ovu nagradu, ušao je u završnicu. Koje je najbolje delo objavljeno 2012. godine znaće se 14. januara.
Na današnjem sastanku NIN-ov žiri od 164 prispela romana u najuži izbor uvrstio je šest dela. To su: Veliki rat Aleksandra Gatalice, Posmrtna maska Lasla Blaškovića, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Zoja Mire Otašević, Veprovo srce Draga Kekanovića, Štampar i Veronika Katarine Brajović, i Nesreća i stvarne potrebe Ivančice Đerić.
Prema oceni žirija, bila je to lošija godina srpskog romana. Ipak, zanimljivo je da su prvih deset knjiga koje su u širem izboru jednakog su kvaliteta kao vrhunske prethodnih godina.
Te romane napisali su naši najpoznatiji autori. Među retkim značajnim novim imenima su Alempijević, Halilović i Katarina Brajović.
Tematska raznolikost bila je uočljiva i protekle godine, od širokog epskog zamaha do problema samospoznaje autora u našem vremenu.
Tako je žiri ocenio romane. Sada će javnost ocenjivati odluku žirija i tu je, po pravilu, mnogo glasnih "za" i "protiv". Ali i to utiče da baš romani iz najužeg NIN-ovog izbora budu među najčitanijim knjigama.
Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2012.
Izvor: SEEcult.org, 09.Jan.2013, 01:01
Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za najbolji roman 2012. godine sveo se na šest naslova, odabranih među više od 160 prijavljenih.












