Izvor: Blic, 13.Jan.2005, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Magla pa zahlađenje i sneg

Magla pa zahlađenje i sneg

Lekarsku pomoć zbog magle, smoga i visoke vlažnosti vazduha ovih dana najviše su tražili hronični bolesnici, a pre svega astmatičari. Sudeći prema prognozi meteorologa, ta grupa bolesnika tegobe će imati još do danas po podne, kada bi magla trebalo da se povuče.

Osim hroničnih bolesnika, na promenu vremena burno su reagovale i meteoropate, a zbog neprestane promene temperature u toku dana tegobe su imali i srčani bolesnici, kaže >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za 'Blic' dr Nada Macura, kardiolog u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć.

- Probleme imaju i oboleli od respiratornog sistema, bez obzira da li je hronična bolest ili naglo nastala virusna infekcija. Magla, koja se ne diže već dva dana, psihijatrijske bolesnike čini još nervoznijim, a kako nema sunca, i depresivne osobe mogu imati izraženije tegobe u jutarnjim, a pogotovu u večernjim satima - objašnjava dr Macura.

Ovi bolesnici imali su u većini slučajeva slične tegobe. Najviše su se žalili na otežano disanje, gušenje i bolove u grudima.

Kada su vremenske prilike ovakve, ti bolesnici treba da borave u umereno toplim i provetrenim prostorijama, sa što više prirodnog svetla.

- Uz redovne obroke treba da unose što više vitamina C. Ishrana odraslih osoba, relativno zdravih, treba da bude kalorična, jer je potrebna dodatna energija za zagrevanje tela. Hronični bolesnici moraju da budu umereni u svemu i redovno da piju prepisanu terapiju. Fizička aktivnost je obavezna, na primer lagane vežbe, a ako se magla podigne, mogu otići i u kratku šetnju - precizira dr Macura.

Meteorolozi kažu da se magla spustila iznenadno i procenjuju da će se zadržati se do danas po podne. Nakon toga treba očekivati zahlađenje sa kišom i snegom. Sonja Todorović

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.