Karcinom u Srbiji odnese 18.000 života

Izvor: Blic, 04.Feb.2008, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Karcinom u Srbiji odnese 18.000 života

Svake godine raste broj obolelih od malignih oboljenja svuda u svetu, pa i kod nas. U Srbiji godišnje od raka oboli 30.000, a umre blizu 18.000 ljudi. Svaki peti stanovnik naše zemlje umire od raka - kaže za „Blic" dr Nenad Borojević, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.

Porazne statistike govore da u svakom momentu u Srbiji od malignih oboljenja boluje oko 120.000 ljudi. Stopa rasta obolelih od maligniteta kod nas se kreće od tri do pet odsto, dok u >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zemljama zapadne Evrope i SAD taj procenat iznosi 1,7 odsto na godišnjem nivou.

- To su brojke koje su, nažalost, velike, ali su uobičajene za sve zemlje koje imaju socioekonomski status sličan našem. Međutim, ono što je za nas specifično jeste činjenica da je Srbija po učestalosti pojave raka grlića materice na prvom mestu u Evropi. Još nije potpuno jasno zašto je to tako - kaže dr Borojević.

Evidentno je i da u Srbiji polovina svih obolelih od malignih oboljenja boluje od raka pluća, grlića materice, debelog creva i dojke. Kod muškaraca su danas najčešći karcinom pluća, prostate i debelog creva, a kod žena maligni tumori grlića materice, dojke, debelog creva, ali i pluća.

- Jako je bitno da pojava svih pobrojanih vrsta karcinoma može da se predupredi ili mogu da budu rano otkriveni. Time se povećava verovatnoća njihovog izlečenja. Primera radi, jasno je da je rak pluća povezan sa pušenjem. Akcija borbe protiv duvanskog dima pokazaće svoje efekte tek nakon određenog broja godina. Zato što proces nastanka raka traje nekoliko godina. Primarna prevencija uključuje borbu protiv pušenja i vakcinu protiv raka grlića materice - kaže dr Borojević.

Vakcina protiv raka grlića materice je jedina do sada efikasna vakcina protiv nekog oblika raka, a davaće se tinejdžerkama pre prvog seksualnog odnosa kako bi se predupredila infekcija virusima koji su povezani sa nastankom bolesti.

Stručnjaci upozoravaju na to da je jednako važna i sekundarna prevencija koja podrazumeva rano otkrivanje bolesti.

- Ako se bolest otkrije u ranoj fazi, izlečenje je izvesnije - kaže dr Borojević.

Prevencija

-raka dojke

Samopregled, jednom mesečno

Posle 40. godine pregled kod specijaliste, 1 godišnje

Mamografija, svake druge godine

-raka grlića materice

Bris grlića materice i PAPA test na svakih šest meseci

-raka debelog creva

Obavezna poseta lekaru ukoliko se primete promene u učestalosti i izgledu stolice

Detinjstvo bez duvanskog dima

Poruka Svetskog dana borbe protiv raka, koji se obeležava danas, za 2008. godinu biće „Želim detinjstvo bez duvanskog dima". Međunarodna unija za borbu protiv raka sa svojim članovima, društvima za borbu protiv raka širom sveta pokreće sveobuhvatnu inicijativu za promociju dečjeg okruženja bez duvanskog dima. U ovu kampanju uključiće se i Društvo za borbu protiv raka Srbije i Nacionalna komisija za prevenciju pušenja Ministarstva zdravlja.

Izlečenje ranim otkrivanjem

Stručnjaci upozoravaju na to da godišnje u Srbiji od raka grlića materice oboli 1.400 žena, a umre 500. To znači da, u proseku, svakog dana obole četiri, a umre jedna žena. Uočeno je i da se, nažalost, veliki broj žena prvi put javi ginekologu kada je bolest već uzela maha i kada je lečenje teško i neizvesno. Stručnjaci upozoravaju na to da se većina slučajeva raka grlića materice može sprečiti redovnim pregledima, a ukoliko se bolest pojavi, ranim otkrivanjem i odgovarajućim lečenjem postiže se izlečenje kod najvećeg broja žena. U Srbiji će u 2008. godini započeti sprovođenje nacionalnog programa prevencije raka grlića materice.

Faktori rizika:

-Pušenje

-Nepravilna ishrana

-Nedovoljna fizička aktivnost

-Određene infekcije

-Prekomerno izlaganje suncu

-Nasledni faktori

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Svetski dan borbe protiv raka

Izvor: B92, 04.Feb.2008

Beograd -- Svetski dan borbe protiv raka, 4. februar, obeležen je na Institutu za onkologiju i radiologiju instaliranjem dijagnostičke opreme... U Srbiji raste broj obolelih od raka i procenjuje se da broj novoobolelih prelazi 30.000 godišnje. Svaki peti smrtni ishod, posledica je malignih bolesti....

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.