Izvor: B92, 25.Okt.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kada će penzioner koristiti kartice
Beograd -- Velike gužve pri isplata penzija bi bile izbegnute, kada bi penzioneri naučili da rukuju bankomatima.
Skoro milion i po građana Srbije je danas stajalo u redovima. Nisu u pitanju nestašice, već isplata penzija. To nije bilo čudno u vreme kada banke nisu imale dovoljno gotovine, pa su se stvarale gužve. Sada bi, međutim, one nestale kada bi penzioneri hteli da novac podižu na bankomatima. Ali, oni to odbijaju i radije provode sate u redovima.
Penzioneri >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dolaze još u pet sati ujutro, i čekaju, po suncu, kiši ili snegu u redu za penzije. Čak i onda kad ne moraju, odnosno kada se u pošti nalazi se bankomat sa kog mogu da podignu novac odmah, bez čekanja. Tu su najčešće i službenici poštanske štedionice kako bi im pomogli da izađu na kraj sa tom mašinom, ali oni ipak ne žele da je koriste. Najstariji sugrađani kažu da je bolje čekati u redu: "Nije za nas stare ljude automat, jer ne znamo da rukujemo".
Bankomati ne mogu da prevare ljude, kako sumnjaju u redu za penziju, tvrde bankari. Jedina stvar na koju treba obratiti pažnju je PIN, broj koji ne sme da zna niko osim vlasnika računa i zbog toga ne sme da se zapisuje na kartici, što se često radi. Bankari garantuju da kartica neće nestati i ako je bankomat proguta, a i ako vam ne isplati novac, vrlo brzo će grešku mašine ispraviti ljudi, odnosno službenici banke. "U principu, može da dođe do nekog prekida u linijama. Međutim, sve bi bilo brzo regulisano, nije se desilo da je neko ostao bez novca", kaže Vladimir Đorđević iz Visa international.





