Izvor: Akter, 03.Avg.2015, 18:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izučavanje nastave na maternjem jeziku
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Koordinacija Nacionalnih saveta nacionalnih manjina Srbije dogovorili su danas da se do kraja avgusta izvrši anketiranje roditelja učenika, pripadnika svih nacionalnih manjina, za nastavu na maternjem jeziku uz mogućnost da se on izučava kao drugi izborni predmet
Kako je saopšteno iz Nacionalnog saveta romske manjine nakon sastanka, dogovoreno je da Ministarstvo o tom zaključku prosledi instrukcije školskim upravama i >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << da se izvrši ponovno anketiranje roditelja učenika do kraja avgusta 2015. godine za izučavanje nastave na bosanskom jeziku u prvom, četvrtom i osmom razredu osnovne škole.
Dogovoreno je i da se dopuni katolog odobrenih udžbenika sa udžbenicima izdavačkih kuća na jezicima nacionalnih manjina uz ubrzanu proceduru odobravanja rukopisa tih udžbenika, i da se naknadno odobreni udžbenici uključeni u projekat besplatnih udžbenika.
Koordinacija nacionalnih saveta se obavezuje da će do kraja avgusta 2015-te dati obrazloženi predlog za angažovanje prosvetnih savetnika za pojedine modele nastave na jezicima nacionalnih manjina.
Koordinacija je u vezi sa izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja iznela izričit stav da se dvojezična nastava ne može izjednačiti sa nastavom na jeziku nacionalne manjine.
Dogovoreno je da Koordinacija inicira proceduru izbora zajedničkog člana u Nacionalnom prosvetnom savetu u saradnji sa Skupštinskim odoborom za prosvetu.
Ministarstvo i manjine o nastavi na maternjem
Izvor: SandzakPress.net, 04.Avg.2015, 13:24
Sandžak – Ministarstvo prosvjete i Koordinacija Nacionalnih savjeta manjina postigli su danas dogovor da se do kraja avgusta izvrši ponovno anketiranje roditelja učenika za nastavu na bosanskom jeziku u prvom, četvrtom i osmom razredu osnovne škole. Kako je saopšteno posle sastanka, Ministarstvo...















