Izvor: Akter, 16.Feb.2016, 11:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Grip u Srbiji
Dve osobe u Srbiji su preminule od gripa, izjavio je danas direktor Institua za javno zdravlje "Batut" Dragan Ilić
Ilić je naveo da su to bili hronični bolesnici, odnosno da su bolovali i od neke druge bolesti.
"Broj obolelih od gripa se značajno povećava, od pocetka evidencije više od 60.000 obolelih imalo je infekcije slicne gripu, a 60 ljudi ima >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << virus gripa", rekao je Ilić na RTS-u.
On je upozorio građane da smanje obim poseta bolnicama i dužinu boravka kod najdražih u ovom periodu.
Dodao je i da česte promene temperature, utiču i na zdravstvene prilike.
"Toplo vreme kada treba da bude hladno pogoduje virusima, ali vreme je aprilsko, pa zbog dužeg boravka napolju virusi imaju manje šanse da se prenesu, pa možda bude i manje infekcija", rekao je Ilić.
Sutra se završava školski raspust, pa Ilić ukazuje da povratak u škole povećava rizik od infekcija i gripa.
Direktor "Batuta" ističe i da vakcina ima dovoljno.
Dodaje i da je formirana multisektorska radna grupa zbog pojave Zika virusa u svetu, a toj radnoj grupi je i Oplimpijski komitet zbog predstojecih igara u Riju.
"U skladu sa preporukama SZO i situacijom na mestu održavanja Igara upućivaćemo preporuke. Nema razloga za zabrinutost za prenos virusa jer tih komaraca kod nas nema", istakao je Ilić.





