Izvor: B92, 13.Mar.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ekskurzija - učenje ili zabava?
Beograd -- Ministar prosvete predstavlja Predlog kojim se pooštravaju uslovi za izvođenje đačkih ekskurzija.
Na ekskurzije, đaci će ubuduće putovati kako bi stekli dodatno obrazovanje, a ne da bi se zabavljali po diskotekama, najavljuje ministar prosvete Slobodan Vuksanović.
Turističke agencije koje organizuju ekskurzije,moraće da učestvuju na tenderu i moraće da imaju licencu ministarstva turizma. Svi troškovi, među kojima i fakultativni izleti, biće >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kompletno uračunati. Učenici će morati da imaju zdravstveni list i da ga pokažu razrednom ukoliko put traje duže od 3 dana. Alkohol na ekskurzijama zabranjen je i učenicima i nastavnicima.
"Ne idu tamo sa idejom da se zabavljaju po diskotekama, jer to mogu i ovde. Imamo čak i lepše diskoteke i kafiće nego u mnogim drugim zemljama", rekao je Vuksanović.
Pravilnikom je određeno da do ponoći učenici moraju biti u Hotelu, što će kako ističe Vuksanović, smanjiti mogućnost ekcesa. Za bezbednost, zadužena je policija. Oni ističu i da su tokom ove godine, zabranili 11 polazaka na put, jer su vozači bili pod uticajem alkohola.
"Sada ću vam istaći da smo mi od 49-oro dece koliko je poginulo 2004. smanjili broj poginule dece na 36. Znači za 13-oro dece je manje poginulo 2005. što sam siguran ima značaja", izjavio je ministar prosvete. Ekskurziju će ubuduće organizovati isključivo škola, uz saglasnost roditelja. Sva đačka putovanja u privatnoj režiji, kojih je bilo porteklih godina, biće sankcionisani, dok će nastavnik koji ih je organizovao, automatski dobiti otkaz.













