Danas je Dan mladosti nekadašnje SFRJ

Izvor: Danas, 25.Maj.2016, 10:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Danas je Dan mladosti nekadašnje SFRJ

Decenijama u nazad na današni dan 25. maja, obeležavao se praznik "Dan mladosti" nekadašnje zajedničke države SFRJ. Taj datum proglašen je za službeni datum rođenja Josipa Broza Tita, iako je bio rođen 7. maja.

Tog dana omladina Jugoslavije nosila je štafetnu palicu koja je mesecima ranije išla kroz celu SFR Jugoslaviju i svakog 25. maja dodeljivana je tadašnjem jugoslovenskom predsedniku.

Štafeta mladosti uvedena je 1945. godine, na predlog omladine Kragujevca, >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << kao "Titova štafeta". U prvoj Titovoj štafeti, učestvovalo je 12.500 omladinaca, koji su pretrčavši trasu dugu 9.000 kilometara, Titu predali prvih devet štafetnih palica i Plavu knjigu sa 15.000 potpisa omladine Šumadije. Te prve štafete predate su mu u Zagrebu, dok je narednih godina, sve do 1956. Tito lično primao poslednje nosioce štafete pred Belim dvorom u Beogradu, čemu je prethodio svečani doček na Trgu Republike.

Godine 1957, na Titovu inicijativu, ovaj događaj proglašen je za "Dan mladosti". Do Titove smrti, 1980. godine, štafeta se dodeljivala lično njemu na stadionu "JNA" u Beogradu. Štafeta mladosti 1980. godine, koja se u susret osamdeset i osmom Titovom rođendanu, na dan njegove smrti 4. maja zatekla na putu po Hrvatskoj, prekinula je svoj put i položena je na odar predsednika u Skupštini SFRJ.

Godinama nakon smrti Josipa Broza i raspada SFRJ, Dan mladosti nastavio je da živi. Građani bivših repupilika Jugoslavije, jugonostalgičari i dan danas obeležavaju ovaj praznik, dolazeći u Beograd kako bi odali poštu na grobu Tita u Kući cveća.
Pogledaj vesti o: Kragujevac

Nastavak na Danas...



Povezane vesti

"Panonija" napunila 70 godina

Izvor: 025info.rs, 25.Maj.2016

Kajak klub "Panonija" Apatin danas puni 70 godina.  Tokom jeseni 1945. godine grupa entuzijasta, mladih radnika brodogradilišta "Boris Kidrič" Apatin, na čelu sa  Zlatojem Tomin, okupila se oko zajedničke ljubavi u Dunav i tehniku i osnovala brodarsko društvo "SIDRO", današnju "PANONIJU". Do...

Nastavak na 025info.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.