Izvor: Kurir, 14.Avg.2010, 17:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DACIĆ: RAKETE FALE U CENTRALNOJ SRBIJI
BEOGRAD - Protivgradne stanice u Srbiji u ovom trenutku u proseku raspolažu sa 2,2 rakete, što je ispod svakog minimuma, izjavio je u intervjuu FoNetu direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije (RHMZ) Milan Dacić i najavio da će protivgradna zaštita do kraja godine iz RHMZ preći u nadležnost Sektora MUP za vanredne situacije.
- Sadašnja situacija sa protivgradnim raketama nije sjajna. U magacinu, 13 radarskih centara i 1.680 protivgradnih stanica u Srbiji, gde je angažovano >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << oko 3.200 strelaca, u ovom trenutku na raspolaganju je oko 3.600 raketa - rekao je Dacić i dodao da bi svaka stanica morala da ima najmanje 12 raketa radi obezbeđivanja određene efikasnosti.
- Najugroženija je centralna Srbija. Lansirne stanice u više delova Srbije su ispražnjene u proseku od 40 do 60 odsto, a ima i onih u kojima nema ni jedne rakete, zbog čega je situacija više nego dramatična - upozorio je Dacić.
On kaže da je RHMZ u ovogodišnju sezonu odbrane od grada ušao sa prošlogodišnjom rezervom od 8.000 raketa, dok je iz budžetskih sredstava kupljeno još 4.500 raketa.
- Godišnje se u proseku potroši oko 13.000 raketa. U sezonu se mora ući sa znatno više raketa, a to je broj od 20.000 do 30.000 raketa, radi pravovremene popunjenosti i samo se potrošena količina kupuje za narednu godinu - objašnjava Dacić.
On je precizirao da jedna raketa košta skoro 300 evra sa uračunatim PDV i napomenuo da su u poslednje vreme i brojne lokalne samouprave same zatražile da kupe protivgradne rakete za stanice u svojim mestima.
- Logično je da sistem protivgradne zaštite pređe u nadležnost Sektora Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije za vanredne situacije - smatra Dacić i naglašava da je grad definisan kao vanredna pojava.
- Sprega sa RHMZ bi bila i dalje jaka i jasna, jer mi u našem sektoru za meteorologiju obezbeđujemo sav materijal koji je potreban za rane najave i upozorenja na meteorološke i hidrološke nepogode - istakao je Dacić.
U toku su pregovori sa MUP, dodao je Dacić i precizirao da je u RHMZ urađen akcioni plan, pa bi ubrzo sa MUP trebalo da budu definisani tačni koraci koji su potrebni. On očekuje da će protivgradna zaštita iz RHMZ u nadležnost Sektora MUP za vanredne situacije preći do kraja godine.









