Izvor: Blic, 05.Jun.2012, 21:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NBS zaustavlja pad dinara povećavanjem referentne kamatne stope
Posle dužeg perioda pada, dinar će sutra ponovo ojačati - porašće prema evru za 0,6 odsto i jedan evro vredeće 116,64 dinara. Isplata stare devizne štednje od 220 miliona evra do sada je uvek uticala na jačanje dinara, dok na jak dinar utiče i zaduživanje države u evrima.
- Dosadašnje iskustvo pokazuje da isplata stare devizne štednje jeste uticala na jačanje dinara u odnosu na evro jer su građani >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << veći deo sredstava konvertovali u dinare kako bi izmirili obaveze - kaže Mario Grizelj, direktor Sektora za trgovanje na finansijskom tržištu u Vojvođanskoj NBG banci.
Doduše, nakratko, sve dok na međubankarskom tržištu ne bude neke veće tražnje za evrima jer privrednicima treba za uvoz sirovina ili repromaterijala.
Premda domaća valuta gotovo svakodnevno slabi po pola procenta u odnosu na evro, dinar do kraja godine neće otići u nebo jer će NBS znatno podići referentnu kamatnu stopu, a verovatno i dinarski deo obavezne rezerve u komercijalnim bankama. Podizanje referentne kamatne stope, doduše, uticaće i na rast kamata građana koji imaju dinarske kredite.
Ove mere NBS rade tako što ispumpavaju dinare iz sistema kako se tim novcem ne bi kupovali evri. To momentalno znači nižu tražnju za devizama i jačanje dinara, za razliku od poslednjih meseci, kada su svi samo kupovali evre, a niko ih nije prodavao.
- Mere centralne banke će sigurno imati efekat na jačanje dinara - kaže Grizelj.
Moguće je da će već u četvrtak, na narednoj sednici Izvršnog odbora, NBS doneti odluku da podigne svoju osnovnu stopu jer dinar sada već ozbiljno ugrožava plan da se inflacija na kraju godine zadrži na nivou od šest odsto.
Naime, kurs se, sa određenom vremenskom zadrškom, neminovno preliva na rast cena od 0,4 do čak 0,8 odsto. To znači da svaki put kada dinar izgubi jedan odsto vrednosti u odnosu na evro, cene odu naviše i do 0,8 odsto. To je razlog što NBS neće još dugo čekati da zategne monetarne dizgine jer kako je najavio viceguverner Bojan Marković, NBS će biti prinuđena da reaguje na ovaj način pod uslovom da mere fiskalne konsolidacije ne budu brzo donete.
To u prevodu znači da će nova vlada morati da sklopi aranžman sa MMF-om i da donese plan ušteda.
Povezane vesti: Banke sebe ugrožavaju previsokim kamatama Dinar danas ojačao prema evru za 0,1 odsto Dinar sutra jači za 0,1 odsto, srednji kurs evra 99,92 Šoškić: Inflacija će i dalje da pada Dinar danas slabiji za 0,1 odsto











