Prvi rez Simonide Rajčević

Izvor: Prva.rs, 20.Okt.2014, 12:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Prvi rez" Simonide Rajčević

Na izložbi će biti predstavljen najnoviji opus crteža velikih formata, kao i ambijentalna instalacija koja se u idejnom smislu nadovezuje na radove na papiru. Ovim projektom, umetnica daje kritički pogled na relacije uspostavljene između savremenog društva i prirodnog poretka, i sa ironijskom distancom postavlja pitanja o tome gde su granice između realnog i fiktivnog u svetu u kome obitavamo. Jedna od osnovnih problemskih tačaka u umetničkoj praksi Simonide Rajčević predstavlja kompleksan >> Pročitaj celu vest na sajtu Prva.rs << kritički projekat demistifikacije, u cilju preispitivanja elemenata koji sačinjavaju modele fundamentalnih prirodnih, socijalnih i kulturalnih odnosa.
Simonida Rajčević novim ostvarenjem referira na animizam, termin koji je kao antroploški konstrukt razvio Edvard Tejlor, prema kome ne postoji podeljenost između duhovnog i fizičkog. Ovaj pristup izlazi izvan diskursa kartezijanske dihotomije da su duh i materija, subjekt i objekt, kultura i priroda, apsolutno heterogene supstance. S ironijskim odmakom, umetnica se poigrava idejom da se šuma, planine, reke, životinje, vetar, kiša, celokupna priroda i sve njene brojne derivacije, percipiraju kao duhovni entiteti.
Izložba će trajati do 23. nоvеmbra 2014. gоdinе. Radno vreme Salona: svakim danom od 12 do 20 časova, osim utorkom. 
O autorki:
Simonida Rajčević je rođena u Beogradu 1974. godine. Diplomirala je 1997. godine, a 1999. magistrirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Dobitnik je DAAD stipendije za prvu godinu postdiplomskih studija u Berlinu. Član je ULUS-a od 1998. godine. Od 2000. godine radi na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Od januara 2008. radi kao docent na istom fakultetu. Od 2008. do 2010. godine radila je kao docent na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Izlagala je na više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, među kojima su: Poslednji preživeli sa Nostroma, Galerija SKC, Beograd, 1995; Express stari majstori non-stop, Galerija Zvono, Beograd, 1997;Belgrade Double, Rothamel Galerija, Erfurt, Nemačka, 2007; Tamna zvezda, Galerija Zvono, Beograd i Galerija Perpetuel, Frankfurt, 2010; Crna noć, Kula Nebojša, Beograd, 2011; Ljudske aktivnosti. Bespomoćni, Železnički muzej i Galerija Zvono, Beograd, 2012; Lanac, Galerija 12HUB, Beograd, 2014.

Nastavak na Prva.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Prva.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Prva.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.