Amano danas obilazi nuklearnu elektranu Fukušima Daići

Izvor: Blic, 25.Jul.2011, 13:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Amano danas obilazi nuklearnu elektranu Fukušima Daići

Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Jukija Amano posetiće danas havarisanu japansku nuklearnu elektranu Fukušima Daići, oštećenu u razornom zemljotresu i cunamiju 11. marta.

Amano je najavio da namerava da uđe u nuklearnu elektranu u kojoj je posle zemljotresa i cunamija došlo do topljenja jezgra, kako bi se uverio lično u tamošnje stanje.

- Želim da vidim kako IAEA može da pomogne- rekao je ovaj japanski >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << diplomata novinarima na železničkoj stanici u blizini nuklearke, prenosi AFP.

On je dodao i da želi da od zaposlenih na terenu čuje o teškoćama kroz koje prolaze.

Nuklearka Fukušima Daići i pored svih napora na sanaciji štete i dalje ispušta radioaktivni materijal zbog čega je evakuisano stanovništvo u zoni od 20 kilometara oko postrojenja, kao i rizičnim zonama van tog kruga.

IAEA je kritikovala Japan zbog netransparentnosti u odgovorima na pitanja o krizi u nuklearki, i posebno zbog neuspeha u primeni Konvencije o suočavanju sa nuklearnim incidentima.

Ta konvencija predviđa jasne mere za saradnju između IAEA i države koja je suočena sa incidentom.

U izveštaju, IAEA kritikuje Japan da je potcenio opasnost od cunamija po nuklearna postrojenja.

Tokom jednonedeljne posete Japanu Amano će se sastati i sa premijerom Naoto Kanom.
Pogledaj vesti o: Zemljotres

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.