Izvor: B92, 03.Okt.2012, 10:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sudija iz Zagreba: Petrović laže
Branko Bujić, koji je delio pravdu na meču Dinamo - Crvena zvezda 18. maja 1991. godine, rekao je da su neistinite tvrdnje Ljupka Petrovića da je meč namešten.
Petrović je rekao da su "crveno-beli" bili prinuđeni da izgube meč, dan pre referenduma o nezavisnosti Hrvatske, koji je sa tribina pratio i Franjo Tuđman.
Međutim, Burić tvrdi da Petrović laže, da je objektivno sudio "duel koji je imao specifičnu težinu i veoma čudan tok".
Dinamo je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u meču koji mnogi smatraju najavom rata pobedio 3:2, iako je gubio sa 2:0.
"Vrhunac lažnih optužbi je Petrovićeva tvrdnja: "Bivši hrvatski predsednik Franjo Tuđman, koji se nalazio na tribinama "Maksimira", preko svojih političkih veza izvršio ogroman pritisak na glavnog sudiju Branka Bujića iz Bara, što je rezultiralo katastrofalnom krađom". Ja sam, što svi u Crnoj Gori a i šire znaju, robijao zbog svoje nacionalne pripadnosti i za razliku od Petrovića nikada nisam išao na misu u zagrebačkoj katedrali, ili bilo kojoj drugoj", rekao je za "Novosti", Branko Bujić.
"Sudio sam objektivno, kao i uvek pre toga. Obrti koji su se događali na ovom meču su zaista bili šokantni, ali tada nisam mogao da poverujem da su se dva velika tima, koji predstavljaju dva naroda koji su već bili u ratu, odnosno njihovi čelnici, dogovorili. Ali, izgleda da je toga bilo, da je Robert Prosinečki, ipak, u pravu".
Bujić podseća na 88-89. minut utakmice kada je štoper Zvezde Miodrag Belodedić, ispred svog gola dodao loptu fudbaleru Dinama. Tada je rezultat bio 2:2 i Zagrepčani su s lakoćom postigli pobednički gol.
"Zvezda je u Zagreb došla i bez dva najbolja igrača, Dejana Savićevića i Siniše Mihajlovića. I to nešto govori. Ali, ja nemam ni dokaze za bilo šta, pa dakle i ne tvrdim da je Zvezda prepustila bodove domaćinu. Jedno je sigurno: u nameštanju rezultata, ako ga je bilo, ja nisam učestvovao. Sudio sam kako sam najbolje umeo, možda i napravio koju grešku, ali bez zle namere. Pokušaj Ljupka Petrovića da se pere preko mene je gnusna uvreda. Srećom, svi koji me znaju neće nikada poverovati da mi je nešto naredio Franjo Tuđman. Niti bilo ko drugi".
Jedan od najboljih sudija nekadašnje prve jugoslovenske lige kaže i to da nije imao nijednog razloga da ošteti Zvezdu, niti pak Ljupka Petrovića.
"Na utakmici Sloboda - Osijek u Tuzli, 1986. godine, svirao sam penal u poslednjem minutu za Osijek, koji je tada vodio Petrović. Samo zato što je on postojao. I Osječani su pobedili sa 1:0. Petrović me posle okivao u zvezde, što me nije posebno diralo, jer sam sudio po savesti. Uvek sam svirao kako mi nalaže trenutak u kome sam nešto video na terenu. Dakle, po savesti. Utoliko mi teže pada ova zakasnela "analiza" čoveka, koji je bio uspešan trener, a koji je, eto, posle više od dve decenije "našao" krivca za poraz u utakmici koja je imala zaista veliki politički naboj. Za koji sam ja ponajmanje kriv", istakao je Bujić.
Bujić tvrdi da je Petrović ipak rekao i jednu istinu.
"Jedina istina koju je Petrović izneo je da sam odložio pištaljku posle ove utakmice. Ne zato što sam bio kriv i kažnjen, već zato što je počeo rat, SFRJ počela da se raspada, što liga više nije postojala. Bio sam već u ozbiljnim godinama, postavljen na mesto načelnika SUP-a u Baru i moj život je krenuo drugim tokom. Posle sam ja, nažalost, doživeo velike nepravde, pa dospeo ni kriv ni dužan u zatvor. Ali, to je neka druga priča".
Pogledaj vesti o: Crvena Zvezda
















