Izvor: B92, 14.Jul.2016, 09:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Užarene" cena goriva u Srbiji padaju, evo i kada
Beograd -- Sezona letnjih odmora i pada potrošnje goriva na pumpama verovatno će ostaviti "užarene" cene dizela i benzina u Srbiji do kraja sezone.
Iako vrednost nafte poslednjih nedelja oscilira nadole na svetskom tržištu, ove promene bi kod nas mogle da se preliju tek krajem turističke sezone, pišu Večernje novosti.
"Crno zlato" je ostvarilo blagi rast krajem prošle nedelje nakon što je izveštaj u SAD pokazao da je u vodećoj svetskoj ekonomiji otvoreno 287.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << novih radnih mesta u junu, posle minimalnog rasta u maju.
Međutim, oporavak, koji je bio više nego skroman u odnosu na pad od gotovo pet odsto nekoliko dana ranije, anuliran je budući da je broj aktivnih bušotina u SAD, koji predstavlja barometar buduće proizvodnje, porastao za 10, na 12-nedeljni rekord od 351 bušotine prošle sedmice, a to je peto povećanje u šest nedelja.
“Kako bude rastao broj bušotina, tako ćemo imati pad cena nafte, jer će na tržište stizati nove isporuke”, kaže analitičar sidnejske kompanije "Fet provets", Dejvid Lenoks, za Blumberg njuz.
“Bilo kakav nagoveštaj u smislu potencijalnog većeg "dolivanja" ove sirovine na tržište će uzrokovati trajne problem”, objašnjava on.
Srbija ovaj trend pada cena, barem tokom leta kada je na pumpama po pravilu manje kupaca - neće osetiti.
“Potrošači će svakako ovo leto provesti sa dosta nižim cenama na pumpama nego prošlog, kada je cena benzina bila oko 140 dinara”, kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.
“Ipak, oscilacije na svetskim tržištima neće se ozbiljnije preneti i kod nas, barem ne u narednih nekoliko meseci”, ističe on.
Pomerenja na svetskom tržištu nafte u Srbiju dolaze sa zakašnjenjem, ako ih i bude, od oko tri meseca jer toliko najčešće traju zalihe.
“Dosadašnja iskustva govore da trgovci u našoj zemlji spuštaju cenu na pumpi samo ako je ona ozbiljno pala, pa više ne mogu da se vade”, misli Boban Atanacković iz AD "Nafta".
“Na manje oscilacije se obaziru u dužem vremenskom periodu i retko. Na poskupljenja sirovine pak osetno brže reaguju”, kaže on.
Pogledaj vesti o: Cena goriva








