Nafta srozala akcije u energetskom sektoru

Izvor: B92, 07.Dec.2015, 20:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nafta srozala akcije u energetskom sektoru

Današnji pad cena nafte oborio je akcije energetskih kompanija širom sveta, dok su deonice avio-kompanija porasle zbog pojeftinjenja goriva.

Akcije Elektroluksa pale su 13,5 odsto nakon što je američki industrijski konglomerat Dženeral elektrik (GE) odustao od planirane prodaje svog poslovanja za proizvodnju kućnih aparata Elektroluksu AB, popustivši pod pritiskom američckog Ministarstva pravde koje je nameravalo da blokira transakciju po antimonopolskoj osnovi, prenosi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << agencija Frans pres.

Cene nafte su se danas spustile blizu sedmogodišnjeg minimuma nakon što su je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) odbila da smanji proizvodnju, a američka "laka" nafta (WTI) za isporuku u januaru pala je u jednom trenutku ispod 38 dolara za barel.

OPEK, čije članice zajedno upumpavaju više od trećine svetske nafte, trenutno proizvodi iznad zvaničnog cilja od 30 miliona barela dnevno, uprkos prekomernim globalnim zalihama koje su i više nego prepolovile cene "crnog zlata" u poslednjih godinu dana.

Akcije avio-kompanije Izidžet i turističkih operatera TUI i Karnival bile su među najvećim dobitnicama u današnjem trgovanju zahvaljujući prospektima pojeftinjenja goriva, dok su niži prihodi od nafte oborili deonice Rojal Dač Šela i BP-a, navodi tržišni analitičar kompanije CMC markets Džasper Loler.

TUI je evidentirao rast akcija od 2,2 odsto, Karnival 1,4 odsto, a Izidžet 1,8 odsto. Londonski indeks FTSE 100 pao je 0,24 odsto, pri čemu su akcije Šela pale 4,2 odsto,a BP-a 3,4 odsto. U Parizu je indeks KAK 40 porastao 0,9 odsto, a u Frankfurtu DAKS 30 1,3 odsto. Evro je na valutnoj berzi oslabio na 1,0848 sa 1,0874 dolara, koliko je vredeo sinoć u Njujorku.

Evropska centralna banka (ECB) je prošle nedelje razočarala tržišta koja su očekivala snažnije stimulacije privrede evrozone, što je dovelo do jačanja evra i pada evropskih deonica.

U Aziji su akcije danas mahom bile u porastu, a tokijski indeks NIKEI 225 ojačao je 1,0 odsto. Na Volstritu su, sa druge strane, akcije pale, podstaknute potonućem deonica u energetskom sektoru. Industrijski indeks Dau Džons skliznuo je 0,7 odsto, širi indeks S&P 500 1,0 odsto, a tehnološki Nasdak 0,7 odsto.
Pogledaj vesti o: Cena goriva

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Nafta oborila akcije u energetskom sektoru

Izvor: Blic, 07.Dec.2015

Današnji pad cena nafte oborio je akcije energetskih kompanija širom sveta, dok su deonice avio-kompanija porasle zbog pojeftinjenja goriva...Akcije Elektroluksa pale su 13,5 odsto nakon što je američki industrijski konglomerat Dženeral elektrik (GE) odustao od planirane prodaje svog poslovanja...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.