CIA upozorava: ID raspoređuje operativce na Zapadu

Izvor: B92, 16.Jun.2016, 09:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

CIA upozorava: ID raspoređuje operativce na Zapadu

Vašington -- Direktor CIA Džon Brenan reći će Kongresu da ekstremisti Islamske države obučavaju i pokušavaju da rasporede operativce na Zapadu radi daljih napada.

Džihadisti ID će se više oslanjati na gerilske taktike kako bi nadoknadili teritorijalne gubitke, najavljuje AP.

U opaskama pripremljenim za Obaveštajni komitet Senata, Brenan navodi da ID radi na izgradnji aparata za usmeravanje i inspirisanje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << napada na svoje strane neprijatelje, kao što je to bio slučaj u nedavnim napadima u Parizu i Briselu, za koje CIA veruje da su izvedeni po instrukcijama ID.

"ID ima pozamašan kadar zapadnih boraca koji bi potencijalno mogli da služe kao operativci za napade na Zapadu", kaže Brenan, dodajući da ta grupa radi na tome da operativne prokrijumčari u zapadne zemlje, možda kroz izbeglički talas ili legitimnim načinima putovanja.

Prema njegovim rečima, ID poziva svoje sledbenike da izvode napade u stilu "vuka samotnjaka" u zemljama u kojima žive.

Brenan je prošlonedeljni napad na gej klub u Orlandu nazvao "gnusnim činom divljeg nasilja" i "napadom na vrednosti otvorenosti i tolerancije" koje definišu SAD kao zemlju.

Takođe je upozorio da ID postepeno sve više umrežava svoje ogranke, pri čemu je, naveo je, ogranak u Libiji najnapredniji i najopasniji.

Brenan kaže i da ID pokušava da poveća svoj uticaj i Africi, te da je ogranak ID na Sinaju postao najkativnija i najsposobnija teroristička grupa u Egiptu.

On je ID nazvao "silnim protivnikom", ali je istakao da je koalicija na čelu sa SAD postigla napredak u borbi protiv te grupe, koja je morala da preda velike delove teritorije u Iraku i Siriji i izgubila neke lidere u vazdušnim udarima.

"ID nastoji da popuni svoje redove borcima", konstatuje Brenan, ali napominje da uprkos napretku u borbi protiv ID na boljnim poljima i na finansijskom terenu, napori SAD nisu umanjili terorističke sposobnosti i globalni domašaj eksremističke grupe.

Direktor CIA zaključuje da, kako pritisak na ID raste, ta grupa pojačava sviju globalnu terorističku kampanju kako bi ostala dominantna na globalnoj terorističkoj agendi, navodi američka agencija.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.