Izvor: Nezavisne Novine, 29.Apr.2015, 17:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kraj suđenja za ubistvo Brisa Tatona
BEOGRAD - Apelacioni sud u Beogradu saopštio je danas da je pravosnažno odbio zahtjev za ponavljanje postupka protiv pravosnažno osuđenjih za učešće u ubistvu francuskog navijača Brisa Tatona, u septembru 2009. godine.
Zahtjev za ponavljanje postupka, koji je pravosnažno okončan u oktobru 2011, podnijeli su 31. agvusta 2012. branioci dvojice osuđenih na višegodišnje kazne zatvora Ivana Grkovića i Dejana Puzigaće.
Ovom odlukom Apelacioni sud potvrdio je odluku >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << Višeg suda u Beogradu za odbijanje ponavljanje postupka i odbio žalbe branilaca, čime je stavio tačku na taj slučaj.
U obrazloženju odluke Apelacioni sud navodi da se složio sa zaključkom iz prvostepenog rješenja da novopredloženi dokazi ne predstavljaju dokaze na osnovu kojih se krivični postupak može ponoviti.
"Verzija kritičnog događaja prema kojoj je pokojni Bris Taton skočio sa platoa Obilićevog venca u ograđeni prostor, između garaže i stepeništa koje iz Ulice maršala Birjuzova vode na plato Obilićevog venca, isključena je nakon detaljnog razmatranja tokom prvostepenog i drugostepenog postupka", navodi se u obrazloženju odluke.
Na ovaj način je okončano je odlučivanje o dozvoljenosti ponavljanja krivičnog postupka, koji je započelo prije više dvije i po godine, koliko je trajala pravna diskusija i prepiska između njih Višeg i Apelacionog suda u Beogradu.
Branioci okrivljenih su predlagali saslušanje svedoka koji su nisu saslušavani tokom suđenja, a to su radnik osigurana u garaži na Obilićevom vencu Dragan Crepulja, koji je navodno Tatonu prvi prišao nakon pada preko zida, podigao ga i prislonio uz zid, a drugi svjedok je Svetlana Bubanja koja je prva zvala Hitnu pomoć.
Apelacioni sud u Beogradu krajem januara 2012. prepolovio je kazne osuđenima, preinačivši presudu Višeg suda kojom su bili osuđeni na ukupno 240 godina zatvora.
Pravosnažnom presudom Apelacionog suda 14 napadača na Tatona dobilo je ukupno 123 godine zatvora.
Bris Taton je pretučen 17. septembra 2009. u centru Beograda, neposredno pred utakmicu Partizan - Tuluz, a nekoliko dana kasnije je u bolnici podlegao povredama.
Prvooptuženi u tom slučaju Djorđe Prelić prošlog ljeta je poslije višegodišnjeg bjekstva izručen iz Spanije Srbiji i upućen na izdržavanje kazne. On, međutim, ima pravo da traži da mu se suđenje ponovi, jer je osuđen u odsustvu na 15 godina zatvora.
Optuženi su prema presudi tokom masovne tuče opkolili Tatona, tukli ga nogama i rukama dok je ležao na trotoaru, gađali ga pepeljarama i ostalim predmetima i udarali palicama i bakljama.
Potom su ga odvukli i pritisli na ogradu stepeništa i bacili ga sa visine od 4,28 metara u prostor između stepeništa i garaže, a potom otišli sa mjesta nesreće
Ustavni sud Srbije odbacio je i ustavnu žalbu branilaca osuđenih za učešće u ubistvu francuskog navijača, jer je utvrdio da u toku krivičnog postupka okrivljenima nije povrijeđeno pravo na pravično suđenje.
Nastavak na Nezavisne Novine...








