Izvor: Politika, 02.Okt.2009, 23:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Država je odgovorna za nasilje
Na institucijama je da učine sve kako bi se diskriminacija i nasilje iskorenili
Zahtevima da državni organi obezbede efikasnu zaštitu ljudskih prava svih građana i preuzmu punu odgovornost za nasilje u Srbiji juče je, u beogradskom Pionirskom parku, otvoren skup povodom Međunarodnog dana nenasilja i protesta zbog tragične smrti francuskog državljanina Brisa Tatona.
Organizatori skupa su Inicijativa >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << mladih za ljudska prava, organizacije „Sivil rajts difenders”, „Linet” i Centar za kulturnu dekontaminaciju, a okupljenim građanima, između ostalih, obratili su se i glumac Voja Brajović, Branko Cvejić, direktor JDP-a, novinarka Tatjana Vojtehovski, profesorka Beogradskog univerziteta Srbijanka Turajlić, Kokan Mladenović, direktor Ateljea 212, Ružica Đinđić, voditelj Zoran Kesić.
– Spirala nasilja je pokrenuta i za dvadeset godina odnela je desetine hiljada života, a poslednja žrtva je Bris Taton. Političari nisu rekli u kojoj meri se osećaju odgovornim za to. Zahtevamo od njih da naprave državu i tako spreče nasilje – rekla je Srbijanka Turajlić.
Novinarka Tatjana Vojtehovski poručila je da se smrt Brisa Tatona ne sme iskoristiti u političke svrhe od strane onih koji opravdavaju nasilje, a dirigent Ivan Tasovac apelovao je na sve da više ne okreću glavu od nasilja u porodici ili na ulici. Kokan Mladenović je zatražio da se država više ne skriva i da ne plaća, kako je rekao, „honorare” za nasilnike, navodeći slučaj Miladina Kovačevića.
Ružica Đinđić je izjavila da saoseća sa svima koji su žrtve nasilja jer je i nad njenom porodicom izvršeno nasilje.
– Naša poruka je jasna: za talas nasilja odgovorne su institucije i na njima je da učine sve kako bi se diskriminacija i nasilje iskorenili. Mi ne peremo obraz Srbiji i ne okupljamo se zbog ugleda zemlje u inostranstvu – poručila je Maja Stojanović, direktorka Inicijative mladih za ljudska prava.
Skup su podržale i mnoge javne ličnosti poput Olivere Kovačević, Goce Tržan, Olje Bećković, Vanje Grbića i drugih.
B. M. M. – S. M.
[objavljeno: 03/10/2009]




