Izvor: Blic, 19.Nov.2010, 16:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tadić i Vujanović: Borba protiv kriminala primer dobre saradnje
Predsednici Srbije i Crne Gore Boris Tadić i Filip Vujanović ocenili su danas da su dve zemlje u poslednje vreme postigle značajne rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala.
Vujanović je na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon susreta sa predsednikom Srbije u vili Gorica, rekao da Sporazum o ekstradiciji koji je nedavno potpisan pokazuje spremnost dve države da se bez kompromisa obračunaju sa organizovanim kriminalom.
Predsednik Tadić >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je rekao da je napredak u borbi protiv organizovanog kriminala pokazan u praksi I da je to primer efikasne saradnje dve zemlje. On je istakao da to predstavlja I doprinos sigurnosti građana I ekonomija dve zemlje.
Dvojica predsednika su podržala evropske integracije Srbije I Crne Gore, rekavši da uspeh svake pojedinačne države predstavlja podršku za drugog partnera.
- Uveren sam da Srbija čini sve u saradnji sa Haškim tribunalom u ekstradiciji dva lica I ne sumnjam da je maksimalno posvećena tome. Crna Gora ima interes da Srbija ima što bolju dinamiku na putu ka EU - istakao je Vujanović.
Ekonomija važna u odnosima dve zemlje
Predsednik Srbije Boris Tadić istakao je danas u Podgorici da temelje odnosa Srbije i Crne Gore treba graditi na ekonomskim osnovama. Obraćajući se učesnicima Biznis foruma, koji je okupio privrednike iz dve zemlje, Tadić je posebno istakao važnost izgradnje putne infrastrukture, dodajući da je rekonstrukcija pruge Beograd - Bar od velikog značaja i za Srbiju i za Crnu Goru.
Predsednik Srbije je izjavio da je otvaranje predstavništva PKS u Podgorici izuzetno važno za privrede Srbije i Crne Gore, koje, između ostalog, šansu za saradnju treba da iskoriste kada kragujevačka fabrika "Fiat Srbija" bude 2012. postigla pun kapacitet od 200.000 novih modela godišnje.
Predsednik Srbije je kazao da je ekonomska saradnja veoma dobra, ali da bi u budućnosti mogla da bude I bolja.
Tadić je čestitao Crnoj Gori napredak u evropskim integracijama, istakavši da očekuje da u najskorije vreme Crna Gora dobije status kandidata za članstvo u EU.
Takav politički iskorak je značajan za sigurnost čitavog regiona. Izuzetno je važno da zemlje bivše Jugoslavije podržavaju jedna drugu u spoljnopolitičkim ciljevima, naglasio je Tadić.
On je kazao da podržava Crnu Goru na putu ka NATO I dodao da Srbija danas ne iskazuje nameru da postane članica te organizacije, već da ostaje u Partnerstvu za mir I da želi da to bude unapredjeno u narednom periodu.
Tadić se još jednom založio za ideju skandidnavskog modela, odnosno zajednička diplomatsko konzularna predstavništva zemalja eks Jugoslavije.
- Na taj način bi se podigla spoljnopolitička efikasnost, a pokazali bi EU da živimo na prostoru koji karakteriše racionalnost, I vreme je da se napravi vrednosni iskorak - rekao je Tadić.
Na pitanje novinara da prokomentariše pad podrške ideje evrointegracija na prostoru bivše Jugoslavije, Tadić je kazao da veruje da je ta podrška I dalje veoma visoka
- Ostajemo čvrsto na putu evropskih integracija jer EU nema dobru alternative - zaključio je predsednik Srbije.
Tadić je u vili "Gorica" imao susret i sa premijerom Crne Gore Milom Đukanovićem.





