Tadić i Josipović u četvrtak zajedno na Ovčari

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Nov.2010, 15:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić i Josipović u četvrtak zajedno na Ovčari

BEOGRAD/ZAGREB -

Predsednik Srbije Boris Tadić u četvrtak će posetiti Ovčaru kod Vukovara i Paulin Dvor kod Osijeka gde će zajedno sa predsednikom Hrvatske Ivom Josipovićem položiti vence na mestima stradanja pripadnika hrvatskog i srpskog naroda, potvrđeno je danas novinarima u kabinetu predsednika Hrvatske.

Tokom jednodnevne posete, Tadić će, kako je najavljeno, u Vukovaru razgovarati i sa hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor, a sastaće se i sa predstavnicima >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << hrvatskih udruženja nestalih i predstavnicima srpske manjine.

Izraz dobre volje

Tadić je prvi predsednik Srbije koji dolazi u Vukovar. Polaganje venca stradalima na Ovčari samo po sebi predstavlja veliki civilizacijski čin i sigurno će relaksirati odnose dve zemlje koji su opterećeni prošlošću, ali niko ne očekuje da će time biti otklonjene sve kontroverze, rečeno je novinarima u Josipovićevom kabinetu.

Na pitanje da li je Tadićeva poseta Vukovaru inicirana iz EU, u kabinetu su rekli da je poseta izraz dobre volje Beograda i Zagreba, ali se uklapa u evropsku priču o dobrosusedstvu.

Kako je predviđeno programom posete, Tadić će se u četvrtak pre podne u Vukovaru prvo sastati sa predsednikom Hrvatske Ivom Josipovićem. Potom će zajedno posetiti Memorijalni centar u Ovčari i položiti vence.

Na poljoprivrednom dobru Ovčara kod Vukovara u novembru 1991. ubijeno je oko 200 hrvatskih ratnih zarobljenika i civila.

Tadić i Josipović se potom vraćaju u Vukovar gde će Tadić razgovarati sa premijerkom Hrvatske Jadrankom Kosor. Nakon toga Kosor, Josipović i Tadić zajedno će razgovarati sa predstavnicima hrvatskih udruženja žrtava i nestalih u ratu.

Predsednici Srbije i Hrvatske potom zajedno odlaze u Paulin Dvor gde će položiti vence srpskim žrtvama. U Paulin Dvoru kod Osijeka krajem 1991. ubijeno je 18 srpskih civila.

Tadić će se potom vratiti u Vukovar na sastanak sa predstavnicima srpske manjine nakon čega trajektom odlazi za Bač.

U kabinetu predsednika Hrvatske najavili su takođe da je za kraj novembra planirana Tadićeva zvanična poseta Zagrebu.

Pupovac: Značajan potez predsednika Tadića i Josipovića

Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac ocenio je da je predstojeća poseta predsednika Borisa Tadića i njegovog hrvatskog kolege Ive Josipovića Vukovaru i mestima stradanja srpskih i hrvatskih civila i simbolično i praktično veoma značajan potez, koji će unaprediti odnose dve zemlje i pomoći građanima da se prevaziđe prošlost.

"Ovo spada u rang velikih i značajnih poteza predsednika Tadića i predsednika Josipovića koji bi trebalo da pomognu građanima Hrvatske i Srbije da prevladaju nedavnu prošlost stradanja, da se suoče s njom i da otvore dijalog o njoj, da nemaju osećaj da drugi tu prošlost ne znaju i ne priznaju, " rekao je Pupovac Tanjugu.

O čemu razgovor do juče nije bio moguć

Po njegovom mišljenju, odnosi između Hrvatske i Srbije će posle toga sigurno biti unapređeni i dve strane će moći da razgovaraju o stvarima o kojima razgovor do juče nije bio moguć, ili je bio ograničen.

"Biće lakše razgovarati o pitanjima uzajamnih tužbi, suđenjima za ratne zločine kao i o politikama koje su dovele do razaranja Vukovara i stradanja ljudi u Vukovaru i sa srpske i hrvatske strane," rekao je on.

Samo marginalci protiv

Na pitanje kako hrvatska javnost vidi predstojeću posetu Tadića, Pupovac je istakao da "nijedna značajnija politička stranka i ni jedna značajnija politička ličnost u Hrvatskoj ne govori protiv ove posete. "

"Protiv posete govore samo različite političke grupacije marginalnog karaktera koji u medijima dobijaju znatno više prostora i uticaja nego što u stvarnosti imaju," rekao je on.

Pupovac je napomenuo da nije jasno zašto im mediji, pogotovu državni, daju toliko prostora, da li zbog želje da se relativiziraju mogući efekti posete ili "zbog želje da se i dalje drže zatvorenim pitanja o kojima će se nakon ove posete moći i trebati razgovarati."

Pupovac, jedan od lidera Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) u Hrvatskoj, veruje da će poseta dvojice predsednika značajno doprineti i unapređenju odnosa između Hrvata i Srba u samom Vukovaru, koji, kako je ocenio, "žive u nekoj vrsti zamrznugog konflikta", odnosno podeljenih sećanja.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.