Nastavu pohađaju u propaloj zgradi

Izvor: Blic, 23.Jul.2010, 01:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nastavu pohađaju u propaloj zgradi

Ivanjica - Osnovna škola u Osonici do četvrtog razreda koju pohađa 51 učenik je montažna zgrada na kojoj su zidovi šuplji, stolarija je propala, nema toaleta, vode za piće, krov prokišnjava... Mališani koji pešače i desetak kilometara do škole i njihovi učitelji rade u nehumanim uslovima.

Iako je predsednik Srbije Boris Tadić, 2006. posetio ovu školu i obećao sredstva za renoviranje zgrade, do >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << danas se ništa nije promenilo. I prilikom nedavne posete Ivanjici povodom otvaranja škole u Močiocima, pomoćnik ministra prosvete obećao je da će ministarstvo vrlo brzo razmotriti mogućnosti da se obezbede sredstva za izgradnju škole, ali još nikakav odgovor nisu dobili.

- Neverovatno je da država ne želi da sagradi novu školu, šta onda drugo možemo od nje očekivati? Ovde ima miševa, deca idu u poljski WC, plašimo se i zmija - kaže majka učenika trećeg razreda.

- Bio nam je predsednik Tadić u poseti još pre četiri godine i obećao novu školu, evo do dana današnjeg ništa - dodaje ona.

U montažnoj zgradi postoje dve učionice, mala kuhinja, mokri čvor i jedan stan za nastavno osoblje. Jedna od učionica pretvorena je u predškolsko odeljenje. Čitava zgrada je veoma stara i neuslovna, zimi je hladno. Vodu za čaj spremačica mora da donosi od svoje kuće. U prostoriji predviđenoj za stanovanje nema osoblja jer je oronula i memljiva, a oronuli toalet je van zgrade.

Odbornik u lokalnoj zajednici Milanko Bošković kaže da je u više navrata kontaktirao s resornim ministarstvom zahtevajući zvaničan odgovor kada će biti ispunjeno obećanje i izgrađena nova škola.

- Pre mesec dana dobio sam informaciju da škola nije u planu za izgradnju ove godine, ali da će s obzirom na situaciju, ministarstvo ponovo razmotriti mogućnost ulaganja u novu zgradu gde uče mališani iz ove mesne zajednice. Iako su nezvanične, poslednje informacije koje smo dobili obećavajuće su - kaže Bošković.

Predsednik Srbije Boris Tadić i tadašnji direktor Narodne kancelarije Dragan Đilas posetili su školu u Osonici 2006. godine i obećali da će predsednikova kancelarija uložiti polovinu sredstava u izgradnju nove školske zgrade, dok je drugu polovinu trebalo da finansira sama opština. Kasnije je kompletno finansiranje prešlo u NIP i Ministarstvo prosvete.

Ministarstvo je rešenjem iz 2008. godini odobrilo 6.250.000 dinara, raspisan je tender, ali nijedan od ponuđača nije ispunio uslove za dobijanje posla. Nakon toga, sa svim aktivnostima se stalo i do današnjeg dana nema nagoveštaja kada će resorno ministarstvo izdvojiti novac i izgraditi školu u selu u kome svake godine raste broj prvaka.

Osonica je jedina seoska mesna zajednica u opštini u kojoj se zadržao veliki broj mladih koji su se odlučili da ovde nastavi život. Nova školska godina će ubrzo, hoće li deca i dalje učiti u neuslovnim prostorijama, bez toaleta, tople vode i vode za piće, krova koji prokišnjava i neadekvatne kuhinje?

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.