Izvor: B92, 10.Nov.2011, 12:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kriza ili ne, Italijani ulažu ovde
Beograd -- Ambasador Italije u Beogradu Armando Varikjo kaže da će italijanski investitori, uprkos krizi, nastaviti da ulažu u Srbiji.
Na primedbu da je predsednik Srbije Boris Tadić izrazio bojazan da bi kriza u Italiji mogla da se "prelije" i na našu zemlju, Varikjo je istakao da je "u ovom trenutku Italija prvi trgovinski partner Srbije.
On je naveo da je u prvih devet meseci ove godine razmena dostigla dve milijarde dolara, što je za četvrtinu više nego >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u istom periodu 2010.
Na pitanje da li je uobičajena praksa da veliki ugovori, poput onog između Vlade Srbije i Fijata budu poslovna tajna, Varikjo kaže: "I Vlada Srbije i Fijat su već odgovorili na ovo pitanje. Kada se radi o industrijskim ugovorima sigurno je da postoje podaci koji ostaju poslovna tajna. Sama činjenica da se o tome govori potvrđuje koliki se značaj ovde pridaje investiciji Fijata, ne samo sa ekonomske, već i sa emotivne tačke gledišta".
"Ovde radi više od 500 kompanija, koje zapošljavaju 20.000 ljudi. Moja poruka i predsedniku Tadiću i našim srpskim prijateljima je da je sve ovo potvrda strateškog izbora i partnerstva koje imamo sa Srbijom", rekao je Varikjo.
On je kazao da ne postoji opasnost da drugi talas krize ugrozi investiciju Fijata.
"Tu sve apsolutno ide po planu. U Kragujevac stižu nove, moderne mašine, što je strateški značaj celog tog projekta. Znamo da je predsednik Tadić u poslednje vreme boravio u pojedinim evropskim zemljama, iz straha da bi one eventualno mogle da smanje investicije u Srbiju. To nije slučaj sa Italijom", istakao je Varikjo.
Na pitanje može li ostavka premijera Silvija Berluskonija da pošalje loš signal italijanskim ulagačima, ambasador Varikjo je odgovorio da "to ne može biti nikakav loš signal, budući da imamo jasno zacrtanu liniju odnosa izmedju naše dve zemlje koja u Italiji ima veliku podršku".
"Jedno je sigurno - neće doći ni do kakve praznine u vlasti i sve započete aktivnosti biće nastavljene", naglasio je Varikjo.
Pogledaj vesti o: Boris Tadić






