NIS objavio ponudu za preuzimanje akcija

Izvor: Blic, 20.Jan.2011, 14:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NIS objavio ponudu za preuzimanje akcija

Kompanija "Naftna industrija Srbije" (NIS) objavila je danas ponudu za preuzimanje akcija NIS po ceni od 4,8 evra, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja i ukazano građanima da je novac obezbeđen i da nema razloga za stvaranje gužvi u poštama.

U slučaju pada evra, određena je i minimalna cena po akciji od 506,48 dinara, napominju u tom Ministarstvu i naglašavaju da je novac za otkup besplatnih akcija građana već obezbeđen, tako da će svi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << koji odgovore na ponudu dobiti pare.

Rok za isplatu je tri dana nakon zatvaranja ponude, odnosno tri dana posle isteka 45 dana od dana kada počne ponuda, a ne tri dana nakon prodaje kao što je to slučaj prilikom prodaje na berzi, objašnjavaju u Ministarstvu i ukazuju da to, zapravo znači, da će građani dobiti novac tek nakon isteka perioda od oko mesec i po dana.

Kada je reč o proceduri, ona je ostala nepromenjena i sve što je potrebno od dokumenata je važeća lična karta.

Građani mogu deponovati svoje akcije NIS-u na šalterima Pošte ili kod bilo kog brokera člana Centralnog registra, s tim da je jedino transakcija u Pošti besplatna.

U Ministarstvu naglašavaju da gradjani ne moraju, ako to ne žele, da prodaju akcije.

Ukoliko ih ne prodaju NIS-u, moći će sa njima i dalje da trguju na berzi.

Ako je gradjanin već dao nalog za prodaju akcija na berzi koji nije realizovan, može istovremeno da povuče taj nalog i da da nalog za deponovanje akcija NIS-u.

U Ministarstvu objašnjavaju da nije moguće da oba naloga budu aktivna istovremeno kao i da NIS ima obavezu da otkupi sve akcije, bez obzira da li su deponovane prvog ili poslednjeg dana ponude za preuzimanje.

Nalog za deponovanje akcija se može povući u bilo kom trenutku trajanja ponude.

Da bi doneli pravu odluku građani će na sajtu berze moći da provere obim trgovanja akcijama NIS i kretanje cena tih akcija.

U okviru rusko-srpskog medjunarodnog sporazuma iz oblasti naftne i gasne privrede i Ugovora koji je zaključen 24. decembra 2008. godine, 51 odsto akcija NIS prešle su u vlasništvo "Gaspromnjefta".

U skladu sa Zakonom o pravu na besplatne akcije 19,08 odsto akcija je preneto na gradjane Srbije, od čega 4,34 odsto je pripalo zaposlenima i bivšim zaposlenima, dok je ostatak akcija ostao u vlasništvu Republike Srbije.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.