Izvor: Politika, 05.Dec.2008, 01:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Useljenje u studentske domove bez gužve
Za dva dana 69 odsto visokoškolaca unelo kofere. – Redova ove godine nema, zahvaljujući novom elektronskom sistemu za prijem. – Služba za bezbednost preduzima agresivnije mere protiv ilegalaca
U studentske domove, prema preseku koji je napravila služba smeštaja Studentskog centra, do juče ujutru, uselilo se 69 odsto visokoškolaca koji su ostvarili pravo na smeštaj o trošku države. Useljenje je počelo drugog decembra i sutra se završava. Višesatno čekanje u redovima >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << za prijave, uplate, ključeve, jastuke i rešoe, kako je to bilo uobičajeno prethodnih sezona, ove godine je izostalo. Najviše studenata pred prijavnicom se našlo prvog i drugog dana, ali se, zahvaljujući unapređenom računarskom sistemu, nisu zadržavali duže od minut.
– Očekivao sam gužvu, a sve smo završili za dvadeset sekundi. Od kolega sam čuo da se prošle godine u redu čekalo dva sata jer je „pao” sistem – kaže Marko Crnoglavac, student Više elektrotehničke škole, budući stanar IV G bloka doma „Studentski grad”.
Gužve je bilo samo prilikom unošenja kofera – novi stanari su ih već doneli, a stari ih još nisu izneli. Prema rečima studenata, rok za useljenje je „mogao biti malo duži”.
– Jedna devojka juče je ostala bez smeštaja, jer iseljenje i useljenje nisu bili usaglašeni. Da ne bi spavala na ulici, otključali smo joj jednu praznu sobu – rekao je Miljan Bukvić, referent za useljenje „Studentskog grada”.
Novi tepisi, kreveti i zavese izazvali su osmeh Tanje Savković studentkinje medicine tek što je kročila u svoju sobu.
– Jedino me brine što još ne znam ko će mi biti cimerka – priznala je Savkovićeva.
Pored studenata koji uveliko prave raspored u sobama, postoje i oni nezadovoljni raspodelom. Mesta koja nisu dobili na zvaničnom konkursu pokušavaju da kupe od onih koji su ih dobili, a ne žele da žive u domu. Hodnici i dvorišta studentskih domova preplavljeni su oglasima o nezakonitoj kupoprodaji.
Dugogodišnjem problemu ilegalnog trgovanja domskim mestima Služba za bezbednost studentskih domova, odlučila je ozbiljnije da se posveti. Godišnji smeštaj u domu na „crnom tržištu” iznosi, kako se nezvanično saznaje, od 200 do 450 evra. Služba za bezbednost počela je da prati sajtove na kojima se nude mesta i proverava oglase postavljene u okolini domova na kojima piše „keš odmah” i „hitno”. Dolijali trgovci gube prava na konkurisanje za mesto u domu i zahvaljujući novoj elektronskoj evidenciji na sledećoj raspodeli se sigurno neće naći.
– Bilo bi bolje da i fakulteti učestvuju u sankcionisanju studenata koji prodaju mesta, jer oni i posle prestupa zadržavaju sva prava na fakultetu – rekao je Dragan Vujić, šef Službe za bezbednost i dodao da je od ove godine, u profesionalno obezbeđenje uključeno 40 žena, što je „omekšalo komunikaciju i smanjilo broj ekscesa”.
Domovi dopuštaju zamenu mesta u istoj kategoriji i iz razloga spajanja najbližih rođaka. Za ovo je potreban samo potpis jednog od upravnika domova. Ako studenti žele da zamene mesto iz nekog drugog razloga, potrebno je predati pismenu molbu u periodu od osmog do 12. decembra a odluke će biti donete 18. decembra. Mesta koja ostanu nepopunjena do šestog decembra biće 22. decembra dodeljena studentima koji se nalaze ispod crte na prvobitnoj rang-listi.
I. Ješić
[objavljeno: 05/12/2008]















