Izvor: Politika, 08.Nov.2011, 00:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Treća sreća za buduće roditelje
Iz budžeta grada izdvojeno 30 miliona dinara za treći besplatni pokušaj vantelesne oplodnje za 100 parova. – Novca će biti za sve, poručuje Miroslav Čučković, član Gradskog veća
Parovima iz Beograda koji imaju probleme sa začećem data je treća šansa za prvu bebu. Skupština grada je odlučila da – zbog velike uspešnosti projekta vantelesne oplodnje i posle odluke Vlade Srbije da finansira drugi pokušaj – u narednoj budžetskoj godini finansira treći pokušaj >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << dobijanja bebe. Već sada je izdvojeno oko 30 miliona dinara, ali će prema rečima Miroslava Čučkovića, člana Gradskog veća, u junu naredne godine budžet biti rebalansiran, u slučaju da bude još zainteresovanih parova.
– Tih 30 miliona dinara namenjeno je za 100 pokušaja, ali će novca biti za sve parove koji ispune uslove za treći, besplatni pokušaj veštačkog začeća o trošku grada. Ne postoji nikakva ograničenja kada je reč o broju onih koji ulaze u postupak oplodnje. Svi mogu da se prijave i za sve će biti mesta jer, iskreno govoreći, i nema toliko parova koji imaju probleme sa začećem, a moraju da ispune propisane uslove – uverava Čučković, dodajući da bi prva oplodnja, treći put, mogla da bude zakazana najranije za tri meseca.
Administrativni put mora da se poštuje, pa žena koji želi da konkuriše za pomoć grada najpre treba da ode u lokalni dom zdravlja na ginekološki pregled.
– Ovakav vid prijavljivanja je već sada moguć, a kada lekar konstatuje problem, pacijentkinji se izdaje uput za nadležnu bolnicu. Posle stručnih pregleda, analiza stanja odlazi pred članove stručne komisije Ministarstva zdravlja za vantelesnu oplodnju. Tim stručnjaka na kraju izdaje odobrenje da se pacijentkinji uradi veštačka oplodnja. Liste čekanja više ne postoje jer smo potpisali ugovor sa GAK „Narodni front” i bolnicom u Višegradskoj tako da ko god ima problem sigurno ulazi u proces – ističe član Gradskog veća.
Novina u odnosu na prošlu godinu je što će i sve trudnice kojima se do 40. rođendana dijagnostikuje problem sa začećem sigurno ući u proces vantelesne oplodnje.
U Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje saznajemo da će gradskim vlastima ovih dana biti prosleđen spisak sa imenima žena koje su u ovoj ustanovi već prošle kroz dva neuspela pokušaja vantelesne oplodnje.
Statistika pokazuje da se u našoj zemlji više od 15 odsto parova bori sa neplodnošću, a ginekolozi preporučuju da, ako posle godinu dana pokušavanja ne dođe do trudnoće, treba obavezno posetiti lekara i tražiti uzrok problema.
U prethodne dve godine Skupština grada finansirala je 250 pokušaja vantelesne oplodnje, a Beograd je postao bogatiji za 75 beba. Sporazum o finansiranju drugog pokušaja grad je potpisao u novembru 2009. godine. Za drugu šansu za prvu bebu u minuloj godini iz budžeta je izdvojeno 100 miliona, od čega je utrošeno 49 miliona dinara.
----------------------------------------------
Uslovi za veštačko začeće
Pravo na treću šansu imaju parovi koji imaju prebivalište u Beogradu.
Potrebno je da ženi bude očuvana funkcija jajnika koja se analizira hormonima iz krvi buduće majke.
Jedan od uslova je i da nisu rađale ili nemaju žive dece, da imaju neplodnost i pored odgovarajućeg lečenja i normalan indeks telesne mase.
Kriterijumima je obuhvaćen i sterilitet muškarca, tačnije njegova smanjena mogućnost da dobije decu.
M. Brakočević
objavljeno: 08.11.2011.
PRIJAVLJIVANJE ZA TREĆI POKUŠAJ VANTELESNE OPLODNJE
Izvor: Kurir, 08.Nov.2011
BEOGRAD - U borbi za povećanje nataliteta, grad Beograd doneo je odluku da finansira i treći pokušaj vantelesne oplodnje za sve bračne parove iz Beograda. Prema rečima Miroslava Čučkovića, člana Gradskog veća, svi zainteresovani parovi mogu se već od danas prijaviti u svoj matični dom zdravlja...-...







