Izvor: Studio B, 14.Jun.2012, 17:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Svetski dan dobrovoljnih davalaca krvi
Na Svetski dan dobrovoljnih davalaca krvi, Institut za transfuziju raspolaže relativno dovoljnim količinama krvi i za sada, kažu u toj ustanovi, nema otkazivanja operacija.
Iz godine u godinu, procenat davanja krvi u Srbiji raste. Ipak, počela je sezona godišnjih odmora koja, po pravilu, znači i deficit krvi.
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, s najbližim saradnicima Aleksandrom Bijelićem i Živoradom Anđelkovićem, odazvao se danas pozivu Instituta za transfuziju >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << krvi Srbije i pridružio dobrovoljnim davaocima u transfuziološkom autobusu na Trgu republike.
Veliki broj građana, od najmlađih koji su tu bili prvi put do onih koji su „šampioni u humanosti", takođe su dali krv. Povod za masovniji odziv je Svetski dan davalaca krvi.
Jedna od njih, Vera Đorđević, kazala je da je često bila davalac, ali pre četiri decenije.
- Kada sam bila mlada, redovno sam se odazivala pozivima, posebno kada su rezerve na izmaku. Ove godine slavimo četrdeset godina mature i osetila sam potrebu da se vratim u to doba. Prva stvar koju sam u jutarnjem programu na televiziji videla bila je najava da je danas Svetski dan davalaca. Odluku sam bez razmišljanja donela i drago mi je što sam tu - rekla je Vera.
Zorana Žiletić ranije je pokušavala da bude donator, ali joj je u takvim situacijama krvni pritisak uvek bio odviše nizak. Danas je bilo sve u redu i ona je mogla da se pridruži brojnim sugrađanima. Njen razlog je privatne prirode, a poverila nam se da joj je deda, za kojeg je bila jako vezana, bio jedan od onih kojima je život zavisio od humanih ljudi.
Za stolom dok popunjava svoje podatke zatičemo i gosta iz Makedonije.
- Krv dajem 24. put, jednostavno zato što je to human gest. U Beogradu sam u gostima, ali mi nije bio problem da uradim ono što bih uradio i da sam kod kuće. Nikada mi lično krv nije zatrebala, ali mnogim ljudima život zavisi od toga - rekao je Zoran Trimčeski.
Institut za transfuziju krvi svakog dana prikupi, obradi, istestira i prosledi na korišćenje oko tri stotine jedinica, a ostatak obezbede druge zdravstvene ustanove. Da bi se zadovoljile dnevne potrebe, Beogradu treba oko četiri stotine jedinica krvi, koliko se otprilike i prikupi, pojasnila je Gordana Antuljesku iz ovog instituta. Međutim, zbog sezone godišnjih odmora leti je odziv relativno mali, pa se dešava da se pojedine operacije na kratko odlože, ali institut tada preuzme na sebe ulogu upravljanja deficitom krvi i „alarmira" posredstvom medija sve ljude spremne da pomognu. Takvih u glavnom gradu ima dosta, za šta je dokaz da se iz godine u godinu beleži rast broja dobrovoljnih davalaca.
Svetski dan davalaca krvi u svetu se obeležava od 2004, a u Srbiji od 2005. godine, 14. juna, na dan rođenja Karla Landštajnera, zaslužnog za otkriće krvnih grupa. Ovaj dan posvećen svim davaocima krvi ustanovila je Svetska zdravstvena organizacija, u saradnji sa Međunarodnom federacijom Crvenog krsta i Crvenog polumeseca, Međunarodnim udruženjem transfuziologa i Međunarodnom asocijacijom udruženja dobrovoljnih davalaca krvi.
Cilj ove manifestacije jeste podizanje nivoa svesti o vitalnoj ulozi transfuzije krvi u spasavanju života, unapređenje zdravlja miliona ljudi, motivisanje građana da postanu redovni davaoci i obezbeđivanje dovoljnih rezervi krvi ne samo za rutinski rad već i za vanredne situacije. U Srbiji će se ovaj dan obeležiti u 182 mesta, sinhronizovano, korišćenjem istovetnog promotivnog materijala.
Sekretarijat za zdravstvo, u dogovoru sa Institutom za transfuziju Republike Srbije, od 2006. godine sprovodi akciju dobrovoljnog davanja krvi za zaposlene u Gradskoj upravi tri puta godišnje. Samo u Beogradu treba obezbediti oko 400 jedinica krvi dnevno jer se u našoj prestonici, osim Beograđana, leče i najteži bolesnici iz cele Srbije, često i iz zemalja u okruženju.
Centralna manifestacija na globalnom planu ove godine će se održati u Koreji, a grad domaćin biće Seul. Ovogodišnja poruka Svetskog dana davalaca krvi upućena je običnim, diskretnim herojima naše svakidašnjice, osobama koje dolaze iz najrazličitijih sredina, različitog obrazovanja i drugačijih veroispovesti, ali im je zajedničko da potrebe drugih stavljaju iznad sopstvenih. Poruka koja će tom prilikom biti upućena svim građanima sveta glasi „Svi davaoci krvi su heroji".
Dobrovoljno davalaštvo krvi na zavidnom nivou
Izvor: Nezavisne Novine, 14.Jun.2012
TREBINJE – U Republici Srpskoj sve je veći broj prikupljenih jedinica krvi, dobrovoljnih davalaca krvi i organizovanih akcija, rekao je danas u Trebinju nacionalni koordinator za transfuzijsku medicinu Republike Srpske Dragan Šarenac.






