Izvor: Blic, 11.Maj.2015, 13:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Podižući zavesu" od sutra u Muzeju istorije Jugoslavije
U Muzeju istorije Jugoslavije sutra će biti otvorena izložba "Podižući zavesu" Centralnoevropske arhitektonske mreže, koja je nastala u saradnji istraživača i organizacija iz Poljske, Austrije,Slovačke, Češke, Mađarske, Hrvatske i Srbije.
Izložba, organizovana u okviru 10. Beogradske internacionalne nedelje arhitekture, predstavlja uvod u dugoročni istraživački projekat koji se bavi ulogom centralnoevropske medjunacionalne arhitektonske mreže i saradničkih krugova >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u različitim prekretnicama, od početka 20. veka do adaptacija u periodu posle Drugog svetskog rata, i njen odraz u post-socijalističkom stanju regiona.
Za vođenje kroz izložbu biće zaduženi Iris Meder i Sarmen Beglarian.
Izložbu prati predavanje "Uredjivanje arhitekture" Malgožate Kućijevič i Simon de Jakobis u Kulturnom centru Beograda, u galeriji Artget.
Doprinos centralne Evrope formiranju i širenju modernosti je nepoznat ili se posmatra kao marginalna epizoda u posleratnoj istoriografiji globalnog pokreta moderne arhitekture, zbog njegovog odsustva iz glavnog narativa zapadne modernosti.
Projekat istražuje ključne promene koje su formirale modernost u centralnoj Evropi i analizira studije slučaja sa ciljem da pokaže lokalni prijem i afinitete ka globalnoj modernosti.
U nameri da se prikažu specifičnosti nacionalnih i transnacionalnih narativa, kao i multidisciplinarnih transfera, izložba se fokusira ne na elemente, već na mehanizme arhitektonske produkcije, navode iz KBC-a.
Tridesetak studijskih tema je organizovano u šest tematskih celina: saradnja, istraživanje, eksperimenti, susreti, razmene i javnost.
Kao svojevrsni posrednici između tematskih celina, u izložbi se prikazuju i pojedine arhitekte koje su oko sebe formirale arhitektonske krugove, radile na razvoju kolektivnog arhitektonskog diskursa i bitno doprineli prenosu modernizma u lokalne kontekste.
Njihov rad prikazan je analitički, kroz dijagrame koji povezuju gradove, arhitekte, institucije i važnije događaje ili projekte.
Izložba je producirana u okviru programa "Collaterals na la Biennale di Venezia" 2014. godine, a beogradska publika će imati priliku da je poseti do 12. juna u Muzeju istorije Jugoslavije.
"Podižući zavesu" od danas u Muzeju istorije Jugoslavije
Izvor: Blic, 12.Maj.2015, 07:16
U Muzeju istorije Jugoslavije će biti otvorena izložba "Podižući zavesu" Centralnoevropske arhitektonske mreže, koja je nastala u saradnji istraživača i organizacija iz Poljske, Austrije,Slovačke, Češke, Mađarske, Hrvatske i Srbije...Izložba, organizovana u okviru 10. Beogradske internacionalne...





