Izvor: Blic, 11.Dec.2010, 01:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kulu Nebojšu čuvaju pumpe
Uprkos izlivanju Dunava na keju kod Kule Nebojša, koja bi trebalo da bude uskoro otvorena i u čiju je rekonstrukciju uloženo više od dva miliona evra, ova srednjevekovna građevina nije ugrožena, navode u “Beogradvodama”.
- Nema opasnosti da voda dođe do Kule, ali ovo je najniža tačka u gradu i tu se uvek preventivno obavlja ispumpavanje. Sada se voda ispumpava u kanalizacione ispuste sa dve motorne pumpe. Pošto se od ponedeljka očekuje novi talas i porast Dunava za >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << oko 20 centimetara, postavićemo i džakove i jednu traktorsku pumpu. Ipak, sve dok Dunav ne pređe ceo plato, a do sada je izašao negde ispod polovine, ovo nije nikakava vanredna situacija - kažu u JVP "Beogradvode" i navode je juče ukinuta vanredna odbrana od poplava na Savi.
I u JP "Beogradska tvrđava" potvrđuju da ovaj objekat nije ugrožen.
-Kula Nebojša, a ujedno i izložba koja bi trebalo da bude uskoro otvorena, nisu u opasnosti. Čak ni letos, kad su poplave bilo mnogo dratsičnije i nivo vode došao da Kule, voda nije prodrla unutra - kaže Ana Raljić, portparol "Beogradske tvrđave".
Obnova Kule Nebojša je najobimniji i najzahtevniji projekat iz oblasti zaštite kulturnog nasleđa u Srbiji. U njega su Grci uložili 1.348.000 evra, grad oko 50 miliona dinara i JP „Beogradska tvrđava" 25 miliona dinara, što zajedno iznosi nešto više od dva miliona evra.
















