Izvor: Politika, 01.Okt.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Krajnje vreme za akciju
Tranzitni saobraćaj, buka, divlje deponije, kanalizacioni ispusti u Dunav i zagađenje vazduha – glavni ekološki problemi ove opštine
Vazduh "začinjen" izduvnim gasovima, Dunav u koji se izliva kanalizacija, velika buka zbog tranzitnog saobraćaja koji prolazi kroz staro jezgro Zemuna – samo su deo prilično nevesele ekološke slike ove beogradske opštine. Da kvalitet životne sredine u Zemunu nije na odgovarajućem nivou i da u ovoj sredini ima dosta ekoloških problema >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << zaključili su u posebno usvojenom izveštaju na poslednjoj sednici i odbornici SO Zemun. Tada su predložene i određene mere za njihovo rešavanje, ali je jasno da ovi problemi ne mogu preko noći biti otklonjeni.
– Ovlastili smo Odeljenje za ekologiju da kroz saradnju sa Skupštinom grada, javnim preduzećima i zdravstvenim ustanovama preduzme mere za rešavanje ovih problema. Već postoje i određeni projekti, poput izgradnje nove, široke saobraćajnice koja će tranzitni saobraćaj u pravcu Novog Sada izmestiti iz Glavne i Ulice cara Dušana, čime će se smanjiti buka i zagađenje. Zemun je sredina koja se, zbog svog položaja, ali i drugih faktora, već godinama susreće sa ekološkim problemima i trebaće duže vreme i sredstava da oni budu rešeni – ističe Damir Kovačević, član Opštinskog veća Zemuna.
Sudeći po nedavno usvojenom izveštaju, u Zemunu ima dosta ekoloških "crnih tačaka". Kada je reč o zagađenju vazduha, stanje je najkritičnije u centru Zemuna. Tako je, prema podacima Gradskog zavoda za zaštitu zdravlja, na mernom mestu na Trgu JNA prošle godine bilo čak 137 dana kada je koncentracija čađi prelazila maksimalno dozvoljene vrednosti, dok je u Glavnoj i Zmaj Jovinoj ulici često beležena povećana koncentracija ugljen-monoksida i olova. Veliki problem je i buka, naročito u Glavnoj ulici kroz koju prolazi čak devet linija gradskog prevoza, kao i tranzitni saobraćaj u pravcu Vojvodine, a tu su i drugi "izvori". Kao rezultat takvog stanja, nivo buke u ovoj ulici tokom dana dostiže 76 decibela dok je noću stanje nešto bolje – "samo" 70 decibela.
Ni delovi Zemuna izvan centra nisu pošteđeni ekoloških problema. Tamo problem predstavljaju divlje deponije, poput onih u Batajnici, Laudanovom šancu i na javnim površinama u blizini novih naselja. Tome često doprinose i sami građani, bacajući industrijski i komunalni otpad, ali i uginule domaće životinje.
Posebna priča je Dunav. Stručnjaci su tokom 2005. godine 68 puta obavili ispitivanje kvaliteta dunavske vode. Rezultati su pokazali da je samo 13 uzoraka odgovaralo kvalitetu druge klase rečnih voda, dok su odstupanja u fizičko-hemijskom i bakteriološkom pogledu zabeležena u 26 uzoraka. U tkivu pojedinih riba zabeležene su i povećane koncentracije olova i kadmijuma, što svakako ne doprinosi njihovom ukusu. Usled svega toga, loš kvalitet vode ima i kupalište Lido, pa od devet uzoraka uzetih u letnjim mesecima, tokom 2005. nijedan nije odgovarao drugoj kategoriji. Zato je možda i dobro što ovog leta na toj plaži nije bilo kupanja.
Jedine pozitivne činjenice iz ovog izveštaja su rezultati ispitivanja kvaliteta vode za piće i nivoa radioaktivnosti u vazduhu. Naime, Zemunci se vodom za piće snabdevaju iz "Beogradskog vodovoda", a sva dosadašnja ispitivanja pokazala su da je ona dobrog kvaliteta i da se slobodno može koristiti. Nivo radioaktivnosti u vazduhu na svim mernim mestima uvek je bio znatno niži od maksimalno dozvoljenih vrednosti, tako da bojazni od radijacije u Zemunu nema.
Kao neke od predloga za rešavanje ekoloških problema Opštinsko veće SO Zemun predložilo je: izmeštanje crpne stanice "Karađorđev trg" prema crpnoj stanici "Ušće" kako se kanalizacija iz donjeg Zemuna ne bi ispuštala u Dunav preko puta plaže Lido, što redovnije čišćenje deponija i strogu zabranu bacanja otpada, gašenje kotlarnica i potpun prelazak na sistem daljinskog grejanja, redovno pranje saobraćajnica i trotoara, smanjenje zadržavanja gradskih autobusa na terminalima, sinhronizaciju rada semafora, izmeštanje tranzitnog saobraćaja iz Glavne i Ulice cara Dušana, strogu kontrolu industrijskog otpada. Budući da je jesen već počela, a da je zagađenje obično najveće u periodu od oktobra do marta, ovi problemi u mesecima koji slede biće još aktuelniji. Zato je krajnje vreme za akciju.
J. Gajić
[objavljeno: 01.10.2006.]










