Izvor: Politika, 02.Jul.2010, 12:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Još 97 ovakvih dana i dobro smo prošli
Sugrađani poslušali savet da za prelazak preko „Gazele” koriste javni gradski prevoz, pa nije bilo većih gužvi u saobraćaju
Prvog dana obnove „Gazele”, uprkos mnogim zlokobnim predviđanjima, saobraćaj na najprometnijem beogradskom mostu obavljao se gotovo bez smetnji. Juče rano ujutru zatvorene su ulivne rampe iz pravca Savske ulice i Bulevara vojvode Mišića, kao i isključenja sa mosta prema Topčiderskoj zvezdi i Ulici kneza Miloša. Pred trake za četiri rampe >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << postavljene su barijere koje sprečavaju prestrojavanje, a po dolasku prvog buldožera na isključenje ka Dedinju, oko osam časova, radnici su započeli skidanje asfalta sa tog dela kolovoza. Zbog mogućeg stvaranja gužvi, uključenje iz Kneza Miloša kontrolisala je saobraćajna policija, koja ni u jutarnjem špicu nije imala mnogo posla.
Iako je Ulica kneza Miloša trenutno jedini ulaz na most iz dela grada severno od autoputa, ni tu tokom prepodneva nije bilo gužve. Kao alternativna trasa za jedan od prilaza „Gazeli” iz južnog dela grada (Bulevar vojvode Mišića) predviđene su Savska i Karađorđeva ulica, zbog čega su rano ujutru bile nešto veće gužve na Brankovom mostu nego inače. Stari savski most, iako znatno manje protočne moći, nije zapadao u saobraćajnu „krizu”.
Izmenjenim režimom saobraćaja, koji će sa povremenim modifikacijama važiti do 6. oktobra, kada se radovi sele sa kolovoza, predviđeno je da petlju kod Hitne pomoći mogu koristiti samo vozila hitnih službi, GSP-a, policije i komunalnih preduzeća, ali se veliki broj vozača ipak ogrešio o novopostavljeni saobraćajni znak zabrane skretanja na petlju.
Da juče u gradu nije bilo gužvi, potvrdio je i Dragoljub Đakonović, gradski sekretar za saobraćaj.
– Ova situacija bila je i očekivana, s obzirom na to da je u ovoj fazi radova prohodno svih šest traka na mostu. Građani su poslušali naš apel, pa koriste alternativne pravce. Problemi se mogu očekivati od ponedeljka, jer će od vikenda biti zatvoren deo autoputa na Novom Beogradu i zato je veoma važno da se za vreme radova maksimalno koristi javni prevoz – rekao je Đakonović.
U sekretarijatu ističu da za vozila na linijama gradskog prevoza koje idu preko mosta i alternativnim saobraćajnicama ne važi letnji red vožnje, odnosno njihov broj nije smanjen za dvadesetak odsto.
Činjenica da su „Gazela” i raskrsnice bile sasvim prohodne iznenadila je i one koji su u saobraćaju proveli čitav radni dan.
– Na trolejbuskom mostu u Kneza Miloša nije bilo nikakvih zakrčenja, od jutros sam dva puta prolazio tuda. Oko osam sati bila je nešto veća gužva u Terazijskom tunelu ka Brankovom mostu, ali to je i inače tako. Verovatno su se ljudi uplašili i odlučili da ne idu na „Gazelu”, ali sumnjam da će tako ostati i narednih dana. Ubrzo će se svi „opustiti” i nastaviti po starom kad se pročuje da nema gužve – upozorava taksista Dobrica Veselinović.
U subotu ujutru počinje obnova autoputa od „Sava centra” do petlje „Tošin bunar”. Za saobraćaj će biti zatvorena po jedna polovina kolovoza po deonicama, dok će vozila prolaziti drugom polovinom. Alternativni pravci koje će koristiti i gradski autobusi su bulevari Zorana Đinđića i Milutina Milankovića, paralelni sa svake strane autoputa. Zato se procenjuje da će stvarno stanje saobraćaja postati vidljivo tek od ponedeljka.
M. L.
objavljeno: 02.07.2010.








