Izvor: Glas javnosti, 21.Okt.2011, 09:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Blokada nastave na Filološkom nije rešenje
BEOGRAD - Studentski parlament Univerziteta u Beogradu smatra da blokiranje Filološkog fakulteta nije adekvatan način za ostvarivanje zahteva studenata i odbranu legitimnih studentskih zahteva i interesa.
"S tim u vezi izražavamo sumnju u opravdanost potrebe za blokadom fakulteta, posebno uzimajući u obzir činjenicu da u onemogućavanju studenata i profesora Filološkog fakulteta u obavljanju redovnih nastavnih aktivnosti učestvuje veći broj studenata drugih fakulteta i univerziteta", >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << saopštio je Studentski parlament.
Oko 50 studenata Filološkog fakulteta poslednja tri dana sprečava održavanje nastave zahtevajući da se školarina smanji na iznos od tri minimalne plate i da uslov za upis godine na budžet bude 48 bodova.
Studentski parlament u saopštenju navodi da podržava zahteve legitimnih studentskih predstavnika Fakulteta političkih nauka, Fakulteta organizacionih nauka, Geografskog fakulteta, Fakulteta bezbednosti, Poljoprivrednog fakulteta, Matematičkog fakulteta, Veterinarskog fakulteta i Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju (FASPER).
U saopštenju se dodaje da Studentski parlament podržava i ostale fakultete Univerziteta u Beogradu koji su usmereni ka oslobađanju obaveze plaćanja školarine za sve studente koji su u protekloj školskoj godini ostvarili najmanje 48 ESPB i omogućavanju studentima, koji su u produženoj godini, da polažu ispite u apsolventskim rokovima koji se odnose na studente koji studiraju po Zakonu o Univerzitetu iz 2002. godine.
Zatim najhitniju reviziju Zakona o visokom obrazovanju i usvajanje nove Uredbe o finansiranju visokog obrazovanja i omogućavanju studentima da u školskoj godini upišu do 90 ESPB bez dodatnih uslovljavanja.
Studentski parlament je u sredu održao vanrednu sednicu povodom aktuelnih studentskih zahteva, a zaključi sa te sednice saopšteni su rano jutros.












