Hrvatska i CG uspešne na startu EP

Izvor: B92, 04.Dec.2012, 20:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rukometna reprezentacija Češke pobedila je Ukrajinu 25:22 (12:7), u prvom meču Evropskog prventva u Srbiji.

Meč u beogradskoj Kombank Areni prvi je u grupi A, u okviru koje se od 20.15 sastaju Srbija i Norveška.

Crna Gora je u Vršcu pobedila Island 26:16 (10:7), a Francuska u Nišu Makedoniju 29:16 (15:10). Najneizvesniji meč popodnevnog programa igrale su u Novom Sadu Nemačka - Španija 20:23 (12:13). Hrvatska je savladala Mađarsku 28:27.

Češka >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je savladala Ukrajinu 25:22 (12:7).

Čehinje su od samog starta dominirale u uvodnom meču, u kojem su serijom 7-1 od 6. do 14. minuta stekle prednost koju više neće ispustiti. Ukrajina je u napadu bila nemoćna, postigavši samo dva gola u prvih 25 minuta, ali su pet minuta pre i pet minuta posle odmora postigle po tri, uz po jedan primljen gol i donekle uhvatile priključak. Međutim, sve do kraja utakmice tri gola razlike ostala su neprobojna barijera za devojke Leonida Ratnera.

Viktorija Borščenko je za poraženi tim dala 7 golova i bila najefikasnija na utakmici, dok su Češku predvodile Helena Šthjerbova i Iveta Luzumova sa po šest pogodaka. barbora Ranikova odbranila je Ukrajinkama 11 udaraca, dok je Ukrajina isprobala tri golmana, ali joj ni tri odbranjena sedmerca nisu bila dovoljna.

U drugom kolu Srbija u četvrtak od 18.15 igra sa Ukrajinom, a u večernjem terminu sastaju se Češka i Norveška.

Crna Gora sigurna sa Islandom

Crna Gora je u Vršcu pobedila Island 26:16 (10:7).

Crnogorke su prvo poluvreme odigrale znatno slabije od očekivanja, trebalo im je desetak minuta da steknu opipljivu prednost, ali su pred poluvreme Islanđanke čak stigle na 7:8.

Od tog trenutka inicijativa potpuno prelazi na stranu komšijske reprezentacije, koja je za 17 minuta postigla sedam bez primljenog gola i stigla do nedostižnih 15:7. Iako su “ribarke” imale još jedan snažan period sredinom drugog poluvremena, nisu se spustile ispod pet razlike, a u finišu je CG u dva navrata stigla i do plus 11.

Katarina Bulatović postigla je 7, Jovanka Radičević 6, a Milena Knežević 5 golova. Na drugoj strani najbolja je bila Rakel Deg Bragadotir sa 5 golova. Obe ekipe koristile su samo po jednog golmana, a Marina Vukčević je sa 16 odbrana imala fantastičnih 50 posto uspešnosti.

Crnu Goru u sredu očekuje meč sa Rusijom, Islanđanke idu na Rumuniju.

Makedonke nemoćne protiv Francuske

Velika podrška sa tribina nije pomogla Makedoniji protiv jednog od favorita takmičenja – Francuska je u hali Čair pobedila 29:16 (15:10).

Makedonke su dale prvi gol i male priključak do 4:5 na isteku desetog minuta, ali je Francuska brzo stigla do 13:6. Da je period makedonske dominacije sa kraja prvog dela (4-1 za četiri minuta) potrajao, meč je mogao da bude i neizvesniji. Međutim, južni sused je prvi gol u nastavku dao na isteku petnaestog minuta, i njime smanjio na minus deset.

Pol Baduen dala je osam golova, dok je dok je Klodin Mendi sva svoja četiri dala u ključnoj seriji kojojm se Francuska odlepila. Julija Nikolić postigla je 6 pogodaka za Makedoniju. Najbolju statistiku na meču imala je Linda Pradel na golu Francuske, pošto je u drugom poluvremenu primila samo 6 golova iz 17 udaraca, odbranivši i jedan sedmerac.

U četvrtak Francuska igra sa Danskom, a Makedonija sa Švedskom.

Španija dobila Nemačku

Španija je u Novom Sadu pobedila Nemačku 23:20 (13:12).

Od samog starta u Spensu bilo je jasno da će meč biti izrazito neizvestan. Nemice su povele, a zatim su se timovi menjali u vođstvu – do 40. minuta viđeno je sedam preokreta, dvanaest izjednačenja i samo dvaput je jedan od timova (oba puta Španija) imao dva gola prednosti.

Po isteku 40 minuta Nemice su prvi put na meču stekle plus dva, ali su umesto preuzimanja inicijative tada potpuno stale, za 12 minuta nisu dale gol, primile su pet i meč je odlučen.

Karmen Dolores Martin Berenguer je dominirala sa sedam golova, Laura Štajnbah dala je šest golova za Nemačku. Dan za golmane nije bio briljantan, Klara Voltering odbranila je samo 8 šuteva, a Kristina Gonsales Ramos ulazila je samo za sedmerce i skinula Nemica dva od tri.

U sredu Španija igra sa Hrvatskom, a Nemačka sa Mađarskom.

Hrvatice do pobede u poslednjoj sekundi

Rukometašice Hrvatske savladale su u Novom Sadu reprezentaciju Mađarske sa 28:27 (15:14) u C grupi.

Hrvatice su do pobede stigle bukvalno u poslednjem napadu. Na manje od 30 sekundi do kraja meča Mađarice su iz sedmerca izjednačile rezultat (28:28), da bi Anita Paraica tri sekunde pre kraja sa desnog krila postavila konačan rezultat i donela značajnu pobedu Hrvatskoj.

Neizvesnom finišu meča prethodio je veliki preokret Mađarica. One su zaostatak od četiri gola (21:17) uspele da anuliraju uz frenetičnu podršku oko 1.000 navijača koji su došli iz Mađarske da bi ih podržali u ovoj utakmici.

Na kraju, može se reći da su Hrvatice zasluženo slavile jer su većim delom utakmice imale rezultatsku prednost. Suprotno najavama, u Spensu večeras nije bilo navijača iz Hrvatske, odnosno, i ako ih je bilo oni nisu isticali navijačka obeležja.

HRVATSKA: Žderić, Jelčić, Nemaškalo, Koznjak, Petković, Gaće 5, Elez 4, Ježić, Lovrić 3, Zebić 8, Milanović-Litre 3, Peraica 2, Džono, Čović, Franković, Bašić 2.

MAĐARSKA: Her, Kiš, Verten 1, Čužančik 1, A. Kovačik, Vince, Bulat, Sabo, Gerbic 7, Klivinji 1, Samoranski 2, Redei-Sos 3, Bodi, Čekereš, M. Kovačik 3, Tomori 9.