Pad zaposlenosti kvari praznično slavlje u SAD

Izvor: S media, 03.Jul.2010, 15:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pad zaposlenosti kvari praznično slavlje u SAD

Užurbane pripreme i dobro raspoloženje pred sutrašnju proslavu 4. jula - Dana nezavisnosti SAD - pokvario je nepovoljan izveštaj o kretanjima na tržištu rada u junu, ističe se u izveštaju Radio stanice "Glas Amerike" (VoA).

Iako je zabeležen manji porast plata ljudi koji rade u privatnom sektoru, ukupan broj zaposlenih opao je u junu po prvi put od početka tekuće godine, navodi VoA, uz napomenu da je predsednik SAD Barak Obama i dalje optimista oko daljeg >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << ekonomskog oporavka njegove zemlje.

Najnoviji izveštaj Sekretarijata za rad ukazuje, medjutim, da je sve više Amerikanaca koji iz dana u dan ponavljaju - potreban mi je posao -, kaže se u izveštaju VoA i navodi da je tokom juna 125 hiljada ljudi, širom SAD, ostalo je bez zaposlenja, što je mnogo veća brojka od očekivane.

U junu je, sudeći prema najnovijim vladinim podacima, okončan petomesečni rast zaposlenosti na američkom tršištu rada.

Uzrok ovako neočekivano visokog broja nazaposlenih je otpuštanje hiljada zaposlenih na odredjeno vreme u Birou za popis stanovništva, krajem prošlog meseca, tvrdi VoA.

Džon Silvia, ekonomista iz firme "Vels Fargo", smatra da je opšti skok nezaposlenosti znak usporavanja ekonomskog rasta, ali ne i korak ka ponovnoj recesiji.

"Rast plata u privatnom sektoru je i dalje umeren, što je upozorenje prevelikim optimistima koji su očekivali da se američka ekonomija vrati na normalu u vrlo kratkom roku. Postoje mnoge prepreke za ponovni ekonomski rast", kaže Silvia.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.