Izvor: Blic, 28.Mar.2009, 07:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mere obezbeđenja Obame teške 60 miliona dolara
Barak Obama, predsednik SAD, sledeće nedelje dolazi u prvu posetu Evropi u funkciji šefa Bele kuće, a sa njim na put kreće oko 700 ljudi, među kojima su najbrojniji članovi obezbeđenja. Za prevoz će koristiti dva predsednička mlazna aviona uz čitavu flotu transportnih letelica, helikoptera i drumskih vozila. U eri krize i štednje bezbednosne mere tokom turneje, koja u sredu počinje susretom sa britanskom kraljicom Elizabetom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Drugom i samitom G20 u Londonu, iznose više od 60 miliona dolara.
Šifrovano ime Obame tokom turneje biće „Otpadnik”, a uz njega će sve vreme biti po 12 naoružanih pripadnika bezbednosnih službi koji će se smenjivati na osam časova. Drugi deo tima koji se brine o bezbednosti šefa Bele kuće već se nalazi u Londonu, gde dogovora saradnju sa Skotland jardom.
Uz predsednika SAD sve vreme će biti 28-godišnji Redži Lov, glavni Obamin pomoćnik koji je nakon inauguracije u januaru dobio funkciju zamenika političkog direktora u predsedničkoj administraciji. Ovaj bivši košarkaš, koji je 2001. sa timom Univerziteta Djuk, na kojem je i diplomirao, uspeo da osvoji nacionalno NCAA prvenstvo, brinuće o svakom Obaminom koraku. U torbi koju stalno nosi sa sobom Lov ima lekove protiv glavobolje, rezervne četkice za zube, a tu je i punjač za Obamin ajpod. Pored Lova, u bliskoj Obaminoj pratnji biće i oficir američke vojske koji će nositi crni kofer poznat kao „nuklearna ragbi lopta”, u kojem su šifre kojima predsednik može da tokom putovanja naredi eventualni atomski napad.
U pratnji Mišel Obame, prve dame SAD, biće tim od osam ljudi, u kojem će se nalaziti njen saradnik za odnose sa medijima, lični sekretar i telohranitelji. Sara Braun, supruga britanskog premijera Gordona Brauna, trebalo je da za Mišel Obamu i supruge drugih lidera G20 organizuje večeru u Kraljevskom vozu koji bi putovao ka Čekersu, premijerskom letnjikovcu u
UVEĆAJ
Bakingemšajru, ali je putovanje iz bezbednosnih razloga otkazano. Putovanje je trebalo da bude organizovano po ugledu na ono koje je 1998. za supruge lidera G7 priredila Čeri Bler, supruga tadašnjeg premijera Tonija Blera.
Nakon Britanije, Obama u petak odlazi u Strazbur, gde će sledećeg dana prisustvovati NATO samitu, a 5. aprila seli se sa celokupnom pratnjom u Prag, gde će se održati sastanak sa liderima država članica EU.
Bezbednosne mere su glavni faktor u organizaciji javnog obraćanja koje bi Obama trebalo da održi u Pragu nakon sastanka sa liderima EU. Češka kao država koja predsedava Uniji, ponudila je zvaničnicima Bele kuće tri lokacije u centru Praga na kojima bi predsednik SAD mogao da održi govor. Vaclav Klaus, češki predsednik, uputio je Obami poziv za večeru u praškom dvorcu, a odlazeći premijer Mirek Topolanek, čijoj je vladi prošle nedelje izglasano nepoverenje, pozvao je Obamu da tokom posete Pragu pođe sa njim u pab na pivo. Ali pošto je u Evropskom parlamentu Obamine ekonomske mere nazvao „putem u pakao”, izlazak na pivo sa Obamom je neizvestan.






