Izvor: Blic, 26.Mar.2009, 07:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ugovor za unapređenje energetske efikasnosti
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Banka „Inteza" potpisale su juče ugovor o korišćenju prve kreditne linije EBRD u Srbiji kojom će se finansirati realizacija projekata unapređenja energetske efikasnosti i upotrebe obnovljivih izvora energije.
Ugovor su u prisustvu šefa delegacije Evropske komisije u Srbiji Žozepa Ljoverasa i srpskog ministra energetike Petra Škundrića potpisale direktorka >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << EBRD u Srbiji Hildegar Gacek i predsednica Izvršnog odbora Banke „Inteza" Beograd Draginja Đurić. Gacekova je tom prilikom istakla da je energetika ključni sektor za buduća ulaganja u Srbiji i Zapadnom Balkanu, a da kreditna linija obuhvata 60 miliona evra koji su, pored Srbije, namenjeni Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Makedoniji. Ona je rekla da će malim i srednjim preduzećima u Srbiji zainteresovanima za realizaciju projekta unapređenja energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije biti namenjeno 10 miliona evra. Đurićeva je istakla da će krediti biti odobravani na pet godina sa grejs periodom od dve godine, dok će na osnovu poslovne politike banke biti određeni kriterijumi po kojima će privatnim kompanijama biti odobrena sredstva. Ona je istakla da će kamata na te kredite biti Euribor (bazna kamata Evropske centralne banke koja je trenutno oko 1,5 odsto), plus šest odsto. Kako je Đurićeva precizirala, korisnicima kredita nakon realizacije projekta biće vraćeno 20 odsto vrednosti, pa će kamata biti Euribor plus tri odsto.
Banca Intesa dobila kredit od EBRD-a od 10 miliona evra
Izvor: EMportal, 25.Mar.2009, 16:37
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Banca Intesa u Srbiji potpisale su ugovor o dodeli prve kreditne linije EBRD u Srbiji namenjene za projekte održive energije u vrednosti od 10 miliona evra.











