
Izvor: B92, 09.Feb.2023, 22:09
Zahtev poslat u BMW: Stop za dizelaše i benzince
Nemačka ekološka organizacija Deutsche Umwelthilfe je tužila BMW na Okružnom sudu u Minhenu.
Cilj tužbe je da BMW do 2030. u potpunosti ukine motore s unutrašnjim sagorevanjem u novim automobilima (Evropski rok za ukidanje dizelaša i benzinaca je 2035. godina) te da do 2030. drastično smanji emisiju CO2 prodatih novih vozila.
Prema DUH-u, BMW je dužan da deluje u skladu s obavezujućim propisima Pariskog sporazuma o zaštiti klime i nemačkog Zakona >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << o zaštiti klime. Samo s automobilima prodatim u 2021. godini, BMW je bio odgovoran za 62,2 miliona tona CO2 u celom svetu – više nego što godišnje ispuste zemlje poput Finske, Norveške ili Portugala, kažu u DUH-u.
Kako piše Revija HAK, sud u Minhenu je odbio tužbu, ali uz ogradu da tužba može biti uspešna u budućnosti ako klimatski ciljevi ostanu neispunjeni.
Savezna direktorka DUH-a Barabara Metz, kaže:
– BMW-ov poslovni model se bazira na uništavanju naših sredstava za život. Više se ne mirimo sa svesno prihvaćenom klimatskom štetom koju izaziva ova kompanija. Pogotovo nakon današnje sudske odluke, uvereni smo da će iza nas stati viša instanca. Spremni smo da iznesemo ovaj slučaj pred Savezni sud pravde.
Osim BMW-a, DUH tuži i Mercedes-Benz te kompaniju za distribuciju nafte i prirodnog gasa Wintershall Dea. Postupak protiv Mercedes-Benza je trenutno pred Višim regionalnim sudom u Štutgartu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
Pogledaj vesti o: BMW
Zahtjev poslat u BMW: Stop za dizelaše i benzince
Izvor: Nezavisne Novine, 10.Feb.2023, 13:14
Nkemačka ekološka organizacija Deutsche Umwelthilfe je tužila BMW na Okružnom sudu u Minhenu.